Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?

04.12.2022
457
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?
REKLAM ALANI

 Bebeğin cinsiyetinin ne zaman belirleneceğini merak mı ediyorsunuz?  Bu makaleyi okumanızı öneririz.

 Hamilelik, anne adayları için oldukça heyecanlı ve uzun bir süreçtir… Bu sürecin en önemli kilometre taşlarından biri de hiç şüphesiz cinsiyet öğrenme aşamasıdır.  Hamilelik sırasında cinsiyete özgü semptomlar genellikle hamileliğin 14. ve 16. haftaları arasında fark edilmeye başlar.  Bu nedenle, cinsiyeti öğrenmek için bir doktora başvurmayı planlıyorsanız, bu aralığa dikkat etmelisiniz.  Bebeklerinin doğumunu heyecanla bekleyen anne babalar, bebeklerinin kız mı erkek mi olacağını bu dönemde rahatlıkla öğrenebilirler.  Bu sayede bebeğin ilk hazırlıklarına rahat bir şekilde başlanabilir.

ARA REKLAM ALANI

 Ultrason adı verilen yüksek teknolojiye sahip özel cihazlar kullanılarak bebeklerin cinsiyeti kolayca belirlenir.  Bu işlem anneye ve bebeğe herhangi bir zarar vermeden güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.  Bu yöntemin yanı sıra amniyotik sıvı testleri, kan testleri veya koryon villus tedavileri de kullanılabilir.  13. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti ile ilgili ilk varsayımlar yapılır. Bu dönemde elde edilen veriler kesin ve net değildir.  Hamileliğin 20. haftası bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde önemli bir dönüm noktasıdır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur?

 Cinsiyetin hangi hafta belirlendiği sorusu anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biridir.  Gebeliğin ilk 12 haftası cinsiyet tayini için en az verinin olduğu dönemdir.  Çünkü bu süre zarfında bebeğin cinsel organı gözlemlenebilir bir şekilde gelişmemiştir.  15. haftada cinsiyet belirlenir mi diye merak edenler için hemen söyleyelim; Cinsiyet belirleme işlemi kullanılacak cihazın teknolojisine ve bebeğin anne karnındaki gelişim hızına göre değişiklik göstermektedir.  Bazı bebekler daha hızlı geliştiği için 13. haftadan itibaren cinsiyet gözlemlenebilir.  Bebeğin anne karnındaki doğru pozisyonu da cinsiyet belirlemede önemli bir faktördür.  Araştırmalar, erkeklerin kızlardan daha hızlı tanındığını gösteriyor.

 Gebeliğin 16. haftasından sonra bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir.  Bebeklerin cinsiyeti genetik olarak belirlenir.  Belli bir boya ulaşmak cinsiyet belirlemede çok önemlidir.  Tıp dünyası, cinsiyet belirleme sürecini daha da kısaltacak teknolojilerin tasarlanması için çeşitli çalışmalar yürütüyor.  Bu şekilde, cinsiyet öğrenme süreci zaman içinde kısaltılabilir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?

Cinsiyet belirlemek için hangi yöntemler kullanılır?

 %100 cinsiyet tayini için çeşitli teknikler kullanılmaktadır.  Ultrason yani ses dalgası teknolojisi en çok tercih edilenler arasındadır.  Anne rahmine gönderilen ses dalgaları ile elde edilen görüntü sayesinde bebeğin görüntüsü kolaylıkla elde edilebilmektedir.  Bu yöntem oldukça güvenli ve sağlıklı bir hamilelik geçiren anne adayları için idealdir.  Ultrason cihazı ile bebeğin cinsel organları iyi bir şekilde gözlemlenebilmektedir.  Bu sayede doktor cinsiyet konusunda net bir açıklama yapmış olur.

 Son zamanlarda bebek cinsiyetini öğrenmek için yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem de nub teorisi yöntemidir.  Bebeğin 12 haftalık görünümü baz alınarak yapılan göbek bölgesi incelenerek cinsiyet kolayca belirlenir.  Remzi yöntemi ise bebeğin anne karnındaki konumuna göre cinsiyetinin belirlenmesi işlemidir.  Bu yöntemle bebek erkek ise plasentanın sağında, kız ise solunda yer alır.

 Cinsiyet belirlemede kullanılan bir diğer yöntem olan amniyosentez sırasında bebekten örnek alınır.  Bu örnek bebeği çevreleyen amniyotik sıvıdan elde edilir.  Bu sıvı, bebeğin hücrelerinin genetik değerlerini içerir.  Sadece cinsiyette değil, genetik ve gelişimsel hastalıklarda da kolaylıkla saptanabilir.

 Kan testi uygulamasında anne adayından alınan kan cinsiyetin belirlenmesine yardımcı olur.  Kandaki kromozomların türü ve sayısı cinsiyet tahmininde büyük kolaylık sağlar.  Sperm dizileme veya genetik tarama da yaygın olarak kullanılan diğer cinsiyet tahmin yöntemleri arasındadır.  Bu yöntemleri kullanırken bu alanda tecrübesi olan kişilerden yardım almak gerekir.  Hastane veya laboratuvar ortamında yapılan bu yöntemlerle cinsiyet hızlı bir şekilde belirlenebilmektedir.

 Bebeğin cinsiyetini anne mi yoksa baba mı belirler?

 Bebeğin cinsiyeti ne zaman belirlenir sorusunun yanı sıra bebeklerin cinsiyetini annelerin mi yoksa babaların mı belirlediği de merak konusu.

 Kromozomal faktör ve genetik bebek cinsiyetini belirlemede çok önemli faktörlerdir.  Genetik yapısı 46 XX olan dişiler, X kromozomunu taşır.  Erkeklerin genetik yapısında 46 XY kromozomu bulunur.  Yumurtayı dölleyen kromozom Y ise bebek erkek olur.  Bebek X kromozomlu bir hücre tarafından döllenirse dişi olur.

 Bu sorunun cevabı, XY erkek olup olmadığını araştıran anne baba adayları için evettir.  Bebeğin cinsiyetini belirlemede en etkili faktör erkekten çıkan spermdeki kromozom tipidir.  Buradan bebeğin cinsiyetini belirleyen kişinin baba olduğu sonucu çıkarılabilir.  Bebeğin cinsiyeti, bebeğin rahme düştüğü ilk andan itibaren belirlenir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?
Bebeğin cinsiyetini nasıl bilebilirim?

Bebeğin cinsiyetini nasıl bilebilirim?

 Geçmişte, teknoloji yeterince gelişmeden önce, anne karnının şekli cinsiyet belirlemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdi.  Sivri karın küçük erkek çocuğuna, yuvarlak karın kız çocuğuna işaret ederken, zamanla bu yöntem yerini kesin ve net sonuçlar veren tıbbi cihazlara bırakmıştır.

 Erkek bebek belirtileri kız bebek belirtilerinden farklıdır.  Bu sayede doktorlar kesin verilere kolay ve hızlı bir şekilde erişebilirler.  Bebeğin cinsiyeti, doktorlar tarafından yapılan rutin kontrollerde kolaylıkla belirlenebilmektedir.  Manuel fizik muayene bebeğin cinsiyetini belirlemek için yeterli değildir.  Bebeğin doğru pozisyonu cinsiyet belirleme aşamasında çok önemli bir faktördür.  En net sonuçlar ses dalgaları kullanılarak yapılan cinsiyet tahminleri ile elde edilmektedir.  Sadece bebeğin cinsiyetini değil, bebeğin gelişimi ve sağlığı ile ilgili gerekli tüm verileri öğrenmek kolaydır.  Tüp bebek uygulamalarında cinsiyet seçimi durumu söz konusudur.  Ancak bu durum ülkemizde yasal olarak uygun değildir.  Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Araştırma yapanlar için kız bebeğin cinsiyetini belirleme süreci erkek bebeğe göre daha uzundur.  Çünkü kız bebeklerin genital bölge oluşumu çok daha uzun zaman gecikmesine sahiptir.  Bu nedenle kız bebek bekleyen anne ve babaların biraz daha beklemesi gerekmektedir.

Bebeğin cinsiyeti kesin olarak ne zaman anlaşılır?

 Hamilelikte cinsiyet ne zaman belirlenir diye merak edenler için bu süreç kişiye ve kullanılan cihazın karmaşıklığına göre değişir.  Cinsiyet hangi ayda belirlenir?  sorusunun en net cevabı hamileliğin 14. haftasıdır.  İnsan gözüyle cinsiyeti tahmin edebilmek için bebeğin gelişmesi gerekir.  Erkek bebeklerde testis oluşumu 9. haftadan itibaren başlar.  12. haftada penis hızla şekilleniyor.  Testis içindeki testisler her iki tarafta çıkıntılar oluşturur.  14. haftadan itibaren testisler yavaş yavaş skrotuma doğru inmeye başlar.  Bu süreç doğuma kadar devam eder.  16. haftanın sonunda bebeğin cinsel organları net bir şekilde gözlenmeye başlar.

 Kız çocuklarında cinsiyet ne zaman belirlenir?  Merak edenler için bu süreç erkek bebeklerde olduğundan farklıdır.  12. haftada oluşmaya başlayan rahim ve yumurtalıklar 22. haftada tamamlanır.  Yumurtalar, karından pelvise taşınan yumurtalıklarda bulunur.  14. haftadan itibaren şekillenmeye başlayan genital bölge zamanla daha belirgin hale gelir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.