Bebeğinizi Kundaklamanın 5 Büyük Faydası

13.10.2022
1.260
<strong>Bebeğinizi Kundaklamanın 5 Büyük Faydası</strong>
REKLAM ALANI

Anne karnında 9 ay geçirdikten sonrasında yeni doğan bebeklerin uyumak için cenine benzer bir pozisyon aramaları doğaldır. Bebekler kendilerini güvende ve iyi desteklenmiş hissettikleri bu samimi, şefkatli ortamı özlüyorlar. Bu özledikleri ortamı çocuklarınıza yumuşak pamuklu bir battaniyeye sararak verebilirsiniz. Bu yönteme basitçe kundaklama denir. Eski bir uygulama olan kundaklamanın yeni doğanlar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.  Bebekleri kundaklamanın faydaları;

1.     Yeterli Uyku

Bebeklerin yeterince uyuması gerekiyor. Her gün 8 saatten fazla uyumak bebeğinizin fizyolojik ve zihinsel olarak büyümesini sağlar.  Araştırmalar, kundaklanan bebeklerin daha uzun ve daha derin uyuduğunu göstermiştir. Ani uyanışlar sebebiyle gereksiz uyanma saatleri yoktur. Bildiğiniz benzer şekilde yeni doğan bebekler gürültüye karşı oldukça hassastırlar ve hareket etmek için geniş bir alana sahip olmadıkları için sebepsiz yere titrediklerini görürsünüz. Kundaklanan bebek uyku sırasında kendini uyandırmadığı için yeterli uykuyu almış olacaktır.

ARA REKLAM ALANI
bebeklerde kundaklama
bebeklerde kundaklama

2.     Sakin Davranır

Kundaklama bebeklere sarılma hissi vermektedir. Bu da onlara bu şekilde bir ısı ve güven verdiği için bebekler daha azca endişeli ve bundan dolayı daha sakin ya da daha iyi huyludur. Kundağın elde etmiş olduğu huzuru ve rahatlığı hissederler. Ağlamaları çok çok nadirdir. Daha sakin olarak büyüyecekler ve zor durumlarla başa çıkabileceklerdir.

3.     Gereksiz Ağlama

Her isteklerini yerine getirirseniz bebekler zor olabilir. Mesela, ağlamayı kesmeleri için onlara peluş oyuncaklar gibi benzer şekilde rahatlatıcı şeyler vererek oyalamak. Araştırmalara göre büyüme sırasında zor bir birey haline getiriyor. Bebekken onları şımartmadan doyumlu olmayı öğretin. Kundaklama ile çocuklarınız mutlu ve bağımsız büyümek için rahatlatıcı şeyler aramayacaktır.

bebeklerde kundaklama
bebeklerde kundaklama

4.     Kendine Zarar Veremezler

Yenidoğanlar etraflarındaki her şeye dokunmayı severler. Kapma, tutma ve hatta çiğneme gibi benzer şekilde değişik şeyler yapmaktan hoşlanırlar, Bundan dolayı evin güvenli bir köşesinde kalmaları oldukça önemlidir. Şimdi bebeğinizi yalnız bir beşik, yürüteç ya da yatağa koyarsanız, görünüşe göre iki eli yüzünü ve gözlerini kaşımak ya da burnuna ve ağzına vurmak dahil istediklerini yapmakta özgürdür, Bu da onları yüksek sesle ağlatabilir ya da kızdırabilir.  Kundaklama sayesinde bu davranışları sergilemeyecek ve kendine zarar vermeyecektir.

5.     Büyük İstikrar

Çocuklarınızın uyku duruşlarını etkileyebilir. Yan tarafa uyurlarsa, bir kambur geliştirebilirler. Bu pozisyon nefes almalarını engelleyebilir ve bu oldukca tehlikeli olabilir. Bu durumlardan kaçınmak için kundaklamaya çalışın. Bunu yapmak, çocuklarınızın daha iyi nefes alması ve büyümesi için sırtında uyumasına destek olabilir. Kendilerini kontrol etmeyi öğrenebilmeleri için giyinik olduklarında ellerini kalplerinin üzerine de koyabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.