Bebek Emzirme ve Sütten Kesme

06.10.2022
1.097
Bebek Emzirme ve Sütten Kesme
REKLAM ALANI

Bir bebek doğduktan sonra onu beslemeye devam etmenin en iyi yolu emzirmektir. Elbette anne sütü beslenmesinde en iyisidir ancak iyi beslenmiş bir annenin anne sütündeki besin miktarı anne sütünden daha fazladır. Düzgün büyüme için önemli bir faktör ise gereken yağ miktarıdır. Bu nedenle emzirilen bebeklerin IQ’ları daha yüksektir.

Bazı araştırmalar, emzirilen bebeklerin enfeksiyon, sindirim sorunları veya alerjiye yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca kadınlar için emzirmek sadece hamilelikte kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz (günde fazladan 500 kalori yakar), aynı zamanda yaşamın ilerleyen dönemlerinde meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

ARA REKLAM ALANI
Bebek Emzirme ve Sütten Kesme
Bebek Emzirme ve Sütten Kesme - Anne

Emzirmenin Önemi

Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye sadece altı ay emzirmektir. Bunun nedeni, sindirim sistemlerinin bu zamandan önce herhangi bir gıda türünü tolere edebilecek kadar olgunlaşmamış olmaları ve maruz kaldıklarında alerji geliştirme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Altı aydan sonra çocuğunuzu katı gıda sevinciyle tanıştırmaya başlayabilirsiniz. Açlık nedeniyle gece boyunca uyumayı bırakırlarsa veya diş çıkarmaya başlarlarsa, bu hazır olduklarının iyi bir işaretidir.

Bebeğimi Nasıl Sütten Kesince Ne Yedirebilirim?

Sütten kesmenin başlangıcında, bebeğinize sindirimi kolay yiyecekler verin – pişmiş, püre haline getirilmiş sebze ve meyveler iyi bir başlangıçtır (veya şeker, tuz ve katkı maddesi içermeyen organik, önceden hazırlanmış bebek püreleri seçin). Genellikle gıdalara alerjisi olan yiyecekleri tanıtmak için ne kadar beklerseniz, bebeğinizin hastalanma olasılığı o kadar azalır. Soya fasulyesini tanıtmadan önce 9 ay, buğday, süt, fındık ve narenciye için 12 ay beklemenizi öneririm.

Diğer herkes için, her gün yeni bir yiyecek vermek ve ne olduğunu (örneğin, deri döküntüleri, egzama, burun akıntısı, kolik, ishal ve aşırı uyku) not etmek, müdahale edebilecek diğer yiyecekleri tespit etmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı yetişkinler gibi sağlıklı bebeklerin de taze, organik, işlenmemiş, ilave edilmiş, tuzlu ve şekerli yiyeceklere ihtiyacı vardır.

Katı gıdalar arasında emzirmeye devam ettiğiniz sürece bebeğinizin diyetine inek sütü eklemenize gerek yoktur. Ancak, emzirmeyi kestiğiniz an iyi bir kalsiyum kaynağı aldıklarından emin olmanız gerekir. Popüler bilgilere göre süt en iyi kalsiyum kaynağı değildir. Susam tohumları, sardalye, badem, yeşil yapraklı sebzeler, su teresi, Brezilya fıstığı ve lahana bol miktarda mineraller, esansiyel yağlar ve protein bakımından yüksektir (Çocuğunuz bir yaşına gelene kadar fındık ve tohum vermenizi tavsiye etmiyorum). Şu anda, tahıllara ve çorbalara tahıl eklemek, bazen süt veya soya sütü ya da kalsiyum pirinci dahil olmak üzere mercimek ve fasulye ile yemek yapmak, yeterli kalsiyum almanın en iyi yoludur.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.