Bebekler İçin Göz Damlası

06.09.2022
482
Bebekler İçin Göz Damlası
REKLAM ALANI

Bebekler için göz damlası kullanılması ebeveynler tarafından sıklıkla ihtiyaç duyulan bir durumdur. Çünkü bebeklerde sık aralıklarla rastlanabilen göz çapaklanması problemiyle karşılaşılır. Bu problem her bebekte en az bir kere de olsa görülür. Özellikle yeni doğan bebeklerde henüz bağışıklık sisteminin güçlenmemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Genel olarak bebeklerde çapaklanma probleminin görülmesi normaldir.  Bebeklerin vücudundaki savunma mekanizmasının hızlı şekilde devreye girmesi nedeniyle çok ciddi problemlerin yaşanmasına sebep olmaz. Ancak herhangi bir tedavi uygulanmadan önce bir doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor kontrolü sonrasında çapaklanmanın kesin sebebi ve ilerleyişi belirlenerek uygun göz damlaları kullanılır.

ARA REKLAM ALANI
Bebekler İçin Göz Damlası
Bebekler İçin Göz Damlası

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Meydana Gelir?

Bebekler için göz damlası genel olarak çapaklanmalar için kullanılır. Damlalar tamamen bebek yapısına uygun ve zarar vermeyecek özelliktedir. Bu damlaları kullanmadan önce neden bu tedaviye ihtiyacımız olur bunun sebeplerini öğrenelim. Bebeklerde göz çapağı oluşmasının birden fazla sebebi olabilir. Bilinen temel sebeplerinden şu şekilde bahsedebilir:

  • Doğumdan hemen sonra oluşan çapaklanmalar, bakteriyel etkenlere bağlı olarak kendini ortaya çıkarabilir. Bunun sebebi ise bebeğin doğum kanalından vücuduna enfeksiyon almış olmasıdır.
  • Bebeklere bazen doktorlar eşliğinde doğumdan sonra koruyucu göz damlaları verilebilmektedir. Bu göz damlaları bebeği başka bakterilerden korurken çapaklanmaya da neden olabilir. Bu durum doğumdan bir hafta sonrasında oluşum göstermeye başlamaktadır.
  • Bebeklerde gözyaşı kanalının tıkanmasıyla gözün kendini temizlememesi durumunda çapaklanma meydana gelir. Yeni doğmuş ve belli bir yaşa kadar gelmemiş bebeklerin göz kanalı çok küçük olduğu için tıkanması normal bir durumdur.
  • Bebeğin gözüne dışardan yabancı herhangi bir cisim kaçmış olabilir.
  • Bebeklerde bir diğer rahatsızlık olan göz nezlesi, çapaklanmaya yol açmaktadır. Uygun damla kullanımı sonrasında hem göz nezlesi hem de çapaklanma problemi çözülecektir.
  • Bebeklerde görülebilecek olan alerji, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları göz çapaklanmasına neden olur.

Meydana gelme sebeplerinin yanı sıra çapaklanma başladığı sırada bunu fark edebilmekte çok önemlidir. Erken fark edilmesi kısa sürede tedavi olmasına yardımcı olacaktır. Bebeklerde çapaklanma belirtileri kendini hemen gösterebilir. Bu belirtilerin başında ise şunlar gelir:

  • Bebeğin gözlerinin sıklıkla sulanması ve kızarması
  • Uyku esnasında ıslanarak kirpiklerinin birbirine yapışması
  • Göz kapaklarında şişkinlik
  • Bebeğin gözlerinde sarımsı bir renkte akıntı
Bebekler İçin Göz Damlası
Bebekler İçin Göz Damlası

Bebeklerin Göz Çapaklanması Nasıl Temizlenir?

Göz çapaklanması durumuyla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken bir doktora başvurarak bebekler için göz damlası seçeneklerinden uygun olanın alınmasıdır. Bunun birlikte bebeğinizin gözündeki akıntıyı fark ettiğinizde gözü ılık bir suyla yıkayın ve bebeğinizin yatak takımlarını düzenli olacak şekilde değiştirin.Damla kullanırken bebeğin gözlerini kaşıma durumuna karşı tırnaklarını kesin veya eldiven kullanın. Anne hariç yetişkin temasından bebek enfeksiyon süresini geçirene kadar uzak tutmaya özen gösterin.

Ebeveyn olarak ellerinizi iyice temizledikten sonra, parmak uçlarınızı kullanarak bebeğin gözünden burnuna doğru hafifçe yarım daire şeklini alacak hareketler yaparak masaj uygulayın. Bu hareketi tek defada 5-10 sayı olacak şekilde her gün tekrarlayabilirsiniz. Bebeğinizin yüzündeki kan dolaşımı hızlanacak ve bebeğiniz rahatlayacaktır.

Bebekler İçin Göz Damlası (2)
Bebekler İçin Göz Damlası
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.