Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Diş Bakımı

11.10.2022
4.088
<strong>Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Diş Bakımı</strong>
REKLAM ALANI

Çocuklarınızın büyürken sağlıklı ve parlak dişlere sahip olmasını ister misiniz? Bunu kim istemez ki? Peki, mükemmel dişlerin nihai sırrını öğrenmeye hazır mısınız?

İşin tüm sırrı bebek yaşta (ilk süt dişi çıkar çıkmaz!) iyi bir diş planı oluşturmakta yatıyor.

ARA REKLAM ALANI

İyi hijyene sahip bir çocuk, diş çürümesi, diş eti hastalığı ve ülser gibi çeşitli diş problemlerinden kaçınabilir. Unutmayın, bu diş problemleri sadece acı verici değildir. Bir veya iki tedavi gerektirebilir, bu da çok pahalı olabilir! Ayrıca, iyi diş hijyeni, yüz görünümü ve konuşması üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir.

bebeklerde diş
Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Diş Bakımı - Bakım

Sağlıklı Bebek Dişlerinin Gelişimini Teşvik Etmek

Bebeğinizin dişleri doğumdan önce bile büyümeye başlar. Bebeğiniz 6 ila 9 aylık olduğunda, genellikle ilk diş (bebek dişi veya süt dişi olarak da adlandırılır) çıkmaya başlar.

Bebeğinizin süt dişlerine altın gibi davranın. Sonunda olgun dişlerin nasıl oluşacağının temelini oluşturacaktır.

bebeklerde diş
Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Diş Bakımı - Bakım

Çocuklarda Diş Sorunlarını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Düzgün fırçalamanın ve diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmenin yanı sıra, bebeğinizin veya herhangi bir küçük çocuğun dişlerinin sağlıklı kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İşte yararlı bulabileceğiniz bazı fikirler:

  • Kalsiyumu artırın. Bebeğinizin yeterince süt içtiğinden emin olun ve yeterince büyüdüğünde kalsiyumdan zengin besinler yedirmeye başlayın. Bu, dişlerin düzgün bir şekilde büyümesine yardımcı olur ve iyi diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Şekere hayır deyin! Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının. Mümkünse şekersiz ürünleri de deneyebilirsiniz. Şekere maruz kalmanızı sınırlayın – Şeker, çocuğunuzun diş sağlığına hiçbir şekilde faydalı değildir. Ancak önlenemiyorsa, çocuğunuzu yemek sırasında tatlı yiyeceklerle beslemeye çalışın. Çocuğunuzun ağzında tatlı yiyeceklerin kalma süresini azaltacak ve daha sonra diş problemleri geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Biberona şeker koymayın. Biberondaki şekerli içecekler, diş çürümesini teşvik etmede önemli bir rol oynayabileceklerinden tercih etmemelisiniz.
  • Diğer sağlıklı yiyecekleri seçin. Çocuğunuza öğün aralarında atıştırmalık olarak peynir veya meyve verin. Bunlar sağlıklı dişler için gerekli besinleri içerir.
  • Başparmağını emen çocuklar bunu yapmaktan kaçınmalıdır. Bu, çocuğunuzun dişlerinin gelişimini etkileyebilecek kötü bir diş alışkanlığıdır.
  • Emzikler (yalancı meme olarak da bilinir) kullanmaktan kaçınmaya çalışın. Bu, çocuğunuzun dişlerini de etkileyebilir ve lütfen bunları kullanıyorsanız bal veya meyve sularına daldırmayın!
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.