Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?

12.12.2022
570
Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?
REKLAM ALANI

Kulağa şaşırtıcı gelse de, anne sütü üretimi aslında hamileliğin ortasında başlar.  Gebeliğin 16-22. haftalarında üretilen kolostrum, koyu kıvamlı ve sarımsı renkli ilk anne sütüdür.  Doğumdan 2 ila 5 gün sonra kolostrum yerini olgun süte bırakır.

Anne sütünün türlerini ve ne zaman geldiklerini anlayın

Doğum yaptıktan hemen sonra sütü gelmeyen kadınların hikayelerini duyduysanız, ilk anne sütünün hamileliğin ortasında üretildiğini duyunca şaşırabilirsiniz.  Siz bilmeseniz bile ilk sütünüz olan kolostrum üretimi gebeliğin 16 ila 22. haftaları arasında başlar ve doğumdan hemen sonra gelir.  Halk arasında kolostrum olarak bilinen kolostrum, altın sarısı renktedir ve konsantre bir kıvama sahiptir.  Bu nedenle, bebeklerin her beslenmede az bir miktara ihtiyacı vardır.  Mükemmel besin değerlerine ve antikorlara sahip olan bu ilk anne sütü, rengi, kıvamı ve içeriği nedeniyle altın süt olarak da anılmaktadır.

ARA REKLAM ALANI

 Bebeğinizin ilk birkaç gününde en önemli tek besin kolostrumdur (kolostrum).  Doğumdan sonraki 2 ila 5 gün içinde, protein içeriği yüksek ve yağlı süte benzeyen geçiş sütü oluşmaya başlar.  Geçiş sütünün bir sonraki aşaması, doğumdan 10 ila 14 gün sonra gelen olgun süttür.  Olgun süt üretimi ilerledikçe, daha önce sert olan göğüsleriniz tekrar yumuşamaya başlayacaktır.

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?
Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir? - Anne

 Doğum yaptıktan sonra sütümün ne zaman geleceğini nasıl anlarım?

 Doğumdan birkaç gün sonra kolostrum dışındaki ilk sütünüz gelmeye başlayacaktır.  Sütünüzün geldiğini göğüslerinizdeki bazı değişikliklerden anlayabilirsiniz.  Bu:

 • Göğüslerde genişlik, dolgunluk, ağırlık, sıcaklık, karıncalanma veya sertlik hissi.
 • Göğüslerin şişmesi.
 • Özellikle geceleri meme uçlarından süt sızması.
 • Göğüs ucunun etrafında bir deri sıkışması hissi.

 Doğumdan sonra değişen hormonlarınız ve bebeğinizin emmesi memelerinize giden kan akışını artırır.  Artan kan akışıyla birlikte sütünüzün miktarı da artmaya başlar.  Bu, bebeğinizi emzirirseniz sütünüzün artacağı anlamına gelir.  Ancak yeni anne adayları ilk birkaç gün çok miktarda süt beklememelidir.

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim?

Yeni doğan bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler.  Bakınız: Yenidoğan Kaç Saat Uyur?  Günün geri kalanında yiyeceğe ihtiyaçları var.  Bebeğinizin 2-3 saatte bir emmesini bekleyebilirsiniz.  Geniş bir genelleme olarak, bebeğiniz ilk birkaç hafta 24 saat içinde en az 8 ila 12 kez veya daha fazla beslenmelidir.  Meme ucunu emmeyi bırakarak veya başını başka yöne çevirerek tok olduğunu gösterebilir.  Ayrıca emerken uyuyabilirsiniz.

Bebeğinizi bu kadar kısa aralıklarla emzirmek, özellikle geceleri sorun olabilir.  İyi haber: Ufaklığınız geceleri ne kadar uzun uyursa, emzirme arasındaki aralıklar doğal olarak o kadar uzun olacaktır.

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?
Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir? - Anne

Sütümün yükselmesini nasıl sağlayabilirim?

Pek çok anne, bebeklerinin yeterince süt alamadığından endişe duysa da, nadir durumlar dışında, aslında yeterli sütleri vardır.  Anne sütünün vücudunuz tarafından üretilmesi, doğrudan bebeğinizi emzirmekle ilgili bir süreçtir.

 Mucizevi bir şekilde, bebeğinizi her emzirdiğinizde vücudunuz bir sonraki öğün için daha fazla süt üretmesi gerektiğini bilir.  Sütünüz, bebeğinizi ne sıklıkta emzirdiğinize bağlı olarak artacak veya azalacaktır.  Bu nedenle sütünüzün az geldiğini düşünseniz bile bebeğinizi sütten kesmeden emzirmeye devam etmeniz en doğrusudur.

Doğum sonu sütün gelmesini geciktiren faktörler

 Sütünüzün doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde geleceğinden bahsetmiştik ancak bazı durumlar olgun süt üretiminizin gecikmesine neden olabilir.  Bu:

 • Erken doğum
 • Sezaryen
 • Polikistik over sendromu, diyabet veya tiroid sorunları
 • Hamileliğin çoğunu yatarak geçirmek için dinlenin
 • Obez bir kadın olmak
 • Doğumdan sonraki ilk saatlerde emzirmemek
 • Yoğun stres

 Çözüm

Doğumdan sonra ilk yoğun kolostrum sütü geldikten sonra göğüslerinizin sütle dolması 2 ila 5 gün sürebilir.  Birçok kadının doğum sonrası sütünü aniden değil, yavaş yavaş aldığını unutmayın.  Ürettiğiniz anne sütünün miktarı, bebeğinizi ne sıklıkta emzirdiğinizle yakından ilgilidir.  Bu nedenle bebeğinizi sık sık emzirmeli ve emzirmeyi bırakmamalısınız.

Sütünüzün bebeğinize yetmediği konusunda endişeleriniz varsa, bebeğinizi emzirmeye devam ederken hemşireniz veya doktorunuzla bu konuyu konuşun.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.