Gebelikte İlk Haftalar

25.08.2022
415
Gebelikte İlk Haftalar
REKLAM ALANI

Gebelikte ilk haftalar kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kimisi hiçbir belirti göstermezken kimi kadınlarda ağrı, akıntı gibi semptomlar gözlenebilmektedir. Genel olarak adet gecikmesiyle anlaşılan hamilelik, kesin olarak net bir bilgi vermemektedir. Her kadının bu dönemde rahim ve yumurtalıkları değişkenlik gösterdiği için belirtileri de farklı olmaktadır. İşte gebeliğin ilk belirtileri;

 • Regl gecikmesi
 • Mide bulantısı
 • Lekelenme
 • Vajinal akıntılar
 • Meme bölgesinde aşırı hassasiyet
 • Sık sık idrara çıkma
 • Kasık ağrıları
 • Yorgunluk
 • Koku hassasiyetleri
 • Yeme içme isteğinde artış veya azalış
 • Rus hali değişkenlikleri
 • Kusma

Hamilelikte ilk haftaların içerisinde henüz kişi hamile olduğunu anlamamaktadır. Sadece belirtilerden yola çıkarak tahmin etmektedir. Bu dönemlerde erken öğrenmek isteyen anne adayları olabilir. Bu durumda erken gebelik testi ile ilişkiden 5-10 gün sonra öğrenebilmektedir.

ARA REKLAM ALANI
Gebelikte ilk haftalar
Gebelikte ilk haftalar

Gebeliğin İlk Haftalarında Neler Olur

Hamileliğin ilk haftalarında henüz bir bebek oluşmamıştır. Bu dönemde kadın vücudu hamilelik sürecine kendini hazırlamaya başlamaktadır. Gebeliğin ilk haftası ise bebek öncesi görülen son regl dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemde yumurta büyüdüğü için kadınlarda östrojen hormonu salgılanmaktadır. Kadının her regl döngüsünde vücudu gebeliğe hazırlanmaktadır. Yumurtlama ise reglin 2. haftasına tekabül etmektedir.

Gebelikte İlk Haftalar
İlk haftalar ultrason görüntüsü

Gebelikte İlk Haftalar Nelere Dikkat Edilmeli

Hamileliğin ilk haftası içerisinde kadın doğum uzmanına giderek genel rutin bir kontrol yapılmalıdır. Bu dönemde doktor kan testleri, ultrason ve gerekirse jinekolojik muayene yapmaktadır. Annede bulunan rahatsızlıklar önceden tespit edilerek tedavi edilmektedir. Kansızlığın olduğu durumlarda anne kan tedavisine başlatılır. Böylece anne gebelik süresini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmektedir.

Bu dönemde sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı yapılması büyük ölçüde önem taşımaktadır. En önemlisi ise annenin bu dönemde doktorun önerdiği ölçü ve sürede folik asit kullanmalıdır. Eğer planlı bir gebelik söz konusuysa önceden yine doktor önerisiyle folik asit alınabilir.

Gebelikte İlk Haftalar
gebelikte folik asit kullanımı

SSS

1-Hamileliğin ilk haftası akıntı olur mu?

Evet ilk haftasında akıntı olur. Bazen de hafif kanama şeklinde hamileliğin başladığını gösterebilir.

2- Gebeliğin ilk haftasında mide bulantısı olur mu?

Değişen hormonlar sebebiyle mide bulantısı, kusma gibi belirtiler olabilir.

3- Hamileliğin ilk haftasında bebek ultrasonda görülür mü?

Hamileliğin ilk haftalarında bebek ultrasonda gözükmez. 4 haftalık hamilelik sürecinde ise ultrasonda sadece gebelik kesesi görülmektedir. 6. Haftadan sonra ise bebeğin kalp atışları ultrasondan dinlenmektedir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.