Hamileliğin 10. Haftası – 10 Haftalık Gebelik

05.12.2022
301
Hamileliğin 10. Haftası – 10 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

Makalemize göz atın, orada 10 haftalık hamilelikte anne ve çocukta ayrıntılı değişiklikler bulacaksınız!

İlk üç aylık dönemin son aşamasında olan 10. hafta, annenin hamileliğini iyi hissetmeye başladığı ve hamileliğin dışarıdan görünür hale geldiği dönemdir.  10. haftada anne karnındaki bebek artık bir embriyo değil, bir cenindir.  Bebeğin gelişimi hızla ilerlerken anne vücudunda birçok değişikliğe neden olur.

ARA REKLAM ALANI

10 haftalık gebelik belirtileri

Her anne hamilelik sancılarını farklı yaşar.  Hamilelik ilerledikçe annenin belirtileri de içinde bulunduğu döneme göre değişiklik gösterir.

Gebeliğin 10. haftasında anne şu belirtileri yaşayabilir;

 • Halsizlik ve sürekli uyku ihtiyacı
 • Mide bulantısı
 • Artan veya azalan iştah
 • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
 • Mide rahatsızlığı ve şişkinlik
 • Kabızlık
 • Göğüslerde dolgunluk ve ağrı
 • Vajinal akıntı
 • Değişken ruh hali
 • Baş ağrısı
 • Kramplar

10 haftalık gebelik annede değişiklikler

10 haftalık bebek anne karnında hızla gelişmeye devam eder ve bu gelişim annede birçok değişikliğe neden olur.  Annenin karnı henüz tam olarak çıkmasa da gebelik belirgindir.  10 haftalık hamile annedeki değişimler şu şekildedir;

 • 1-1,5 kg al
 • Şiddetli mide bulantısı ile kilo kaybı
 • Bebeğin onunla birlikte büyüyebilmesi için rahim kaslarının gevşemesi
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Meme bezlerinin büyümesine bağlı olarak memelerde dolgunluk ve ağrı
 • Daha yağlı ve parlak cilt

10 haftalık hamile göbeği

10. hafta gebelik önceki haftalara göre daha belirgin olsa da göbek fazla büyümediği için belirsizdir.  Anne cildinin açılması ve kilo alması göze çarpan değişiklikler arasındadır.

10 haftalık bebek ultrason taraması

10 haftalık bebek artık ultrason görüntülerinde anne karnında daha net görülebiliyor.  10 haftalık bebeğin görüntüsü insan formuna benzemeye başladı.  Bebeğin yüzü daha belirgindir.  Ultrason görüntüsü bebeğin kafasının vücuduna göre hala oldukça büyük olduğunu gösteriyor.

Görünen yüz özelliklerinin yanı sıra kollar ve bacaklar da görünür hale gelir.10 haftalık bebek Kayısı büyüklüğünde, boyu 3.1 ile 4.2 cm arasında ve ağırlığı 2-4 gr arasındadır.

10 haftalık bebek ultrason taraması
Hamileliğin 10. Haftası – 10 Haftalık Gebelik - Bebek

10 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Hayır, 10. haftada bebeğin cinsiyeti henüz belli değil.  10 haftalık bir bebek cinsiyetini anlaşılmayacak kadar küçük ve gerekli gelişimi henüz yaşamamış durumda.  Bebeğin cinsiyeti yaklaşık 12. haftadan itibaren belirlenmekle birlikte, cinsiyeti tam olarak 20. haftadan sonra belirlenebilir.

Hamileliğin 10.haftasında beslenme nasıl olmalı?

Hamilelik boyunca beslenme konusunda hassas olunması önemlidir.  10 haftalık hamile bir annenin bol sebze ve meyve yemesi hem kendi sağlığı hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için gereklidir.  Gebeliğin 10. haftasında anne aç kalmaya başlar ve canı birçok besini aşermeye başlar.  Bu dönemde besinleri dikkatli seçmek, yağ ve karbonhidrat yönünden zengin besinlerden kaçınmak gerekir.

Hamileliğin 10. haftasında kalp atışı yoksa ne yapmalı?

Bebeğin anne karnındaki kalp atışları 6. ve 7. hafta civarında duyulabilir ve 9. haftada bebeğin kalp atış hızı dakikada 140-170 atışa ulaşmalıdır.  10. haftada kalp atışı duyulmuyorsa doktor bu durumu takip etmelidir.  Kalp atımının olmaması gebelik kaybına işaret eder.

10 haftalık hamilelik kaç aydır?

Gebeliğin ilk üç aylık dönemi 10. haftada sona erer.  Her trimester 3 aydan oluşur.  10 haftalık gebelik 2 ay 10 günlük gebeliğe karşılık gelir ve anne gebeliğin 3. ayındadır.

10 haftalık hamilelik kaç aydır?
Hamileliğin 10. Haftası – 10 Haftalık Gebelik - Bebek

10 haftalık bebek gelişimi

Geçen haftalarda gelişen organlar, 10. haftadan itibaren bebeğin vücudundaki son şeklini ve yerini almıştır.  Bebeğin organları son konumlarını ve şeklini almış olsa da gelişmeye devam etse de çalışmaya başlamıştır.  Bebeğin yutma refleksi de bu hafta kendini gösterir.  Bebek böbrek fonksiyonu sayesinde içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı yutar ve idrar olarak dışarı atar.  Bebeğin idrarının ne anneye ne de bebeğe bir zararı yoktur.

10. hafta bebeğin kemik ve kıkırdak yapılarının oluşmaya başladığı, diz ve dirseklerinin kol ve bacaklarda yerini almaya başladığı haftadır.  Dizleri ve dirsekleri gelişmiş olan bebek artık kollarını ve bacaklarını daha fazla bükerek hareket ettirebilmektedir.  Bebeğin beyin ve omuriliğinin gelişimi gebelik boyunca devam eder ve 10. haftadan itibaren beyin hızla gelişir ve bu gelişime paralel olarak başı da büyür.  10. haftada bebeğin kalbi tamamen gelişmiştir ve bir yetişkinin kalbinden üç kat daha hızlı atar.

10 haftalık bebek gelişimi
Hamileliğin 10. Haftası – 10 Haftalık Gebelik - Bebek

 10 haftalık bir bebek ismini alır?

Bebek artık 10 haftalık bir fetüs.  Anne karnındaki bebek cenin pozisyonu almaya başlamış ve görüntüsü küçük bebek şeklini almaya başlamıştır.  Kafası vücudundan daha büyük ve yüzü netleşmeye başlıyor.  10 haftalık bebeğin kulakları ve dudakları oluşum aşamasındadır ve burun delikleri de şekillenmektedir.

10 haftalık bebek kaç cm?

10 haftalık bir bebek yaklaşık 3.1-4.2 cm boyundadır.  Bu hafta bebeğin boyu erik büyüklüğünde.  Bebek hızla büyümeye devam ediyor.

10 haftalık bebeğin kalp atışları nasıl olmalıdır?

4. haftadan itibaren bebeğin kalbi anne karnında oluşmaya başlar.  5. ve 6. haftada ultrasonda duyulan kalp atışları düzensiz de olsa her hafta daha düzenli olmaya başlar ve dakikadaki atış hızı artar.  10 haftalıkken, bir bebeğin kalbi dakikada 180 kez atıyor olmalıdır.

10 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi?

Evet, bebek 10. haftada anne karnında hareket ediyor.  Bebeğin kolları, bacakları ve eklemleri şekilleniyor.  Bebeğin hareketleri ultrasonda görülebilir ancak annenin bu hareketleri hissetmesi için henüz erkendir.

Gebeliğin onbirinci haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.