Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik

06.12.2022
275
Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

 Hamileliğin 14. haftası nasıldır, anne ve bebekte ne gibi değişiklikler olur diye merak ediyorsanız hemen yazımızı okuyun!

 Annenin önceki birkaç haftadaki rahatsızlığının çoğunun yatıştığı ikinci üç aylık dönem, hamileliğin balayı olarak bilinir.  14. hafta hamileliğin bu anlamına tekabül etmektedir.  4 aylık hamile olan anne, hamileliğin ikinci trimesterinden yedinci ayına kadar olan dönemdedir ve bu dönem, hamileliğin en rahat olduğu dönemdir.  14 haftalık bebek anne karnında gelişimini sürdürmekte ve hızla büyümeye devam etmektedir.

ARA REKLAM ALANI

 Gebeliğin 14. Haftasında Annede Yaşanan Değişiklikler

 Gebeliğin 14. haftasında artık anne vücudundaki değişimler ve hormonlar düzene girmiştir.  Bu sayede anne önceki aylarda yaşadığı rahatsızlıkları bu ay boyunca yaşamaz.  Hamileliğin bu aşamasında anne kendini daha enerjik ve yeni bebeğe hazırlanırken daha rahat hisseder.  Anne ayrıca bu haftalarda iştahının arttığını fark edebilir.

 Anne adayı yaşadığı rahatsızlıkların çoğundan uzaklaşsa da vücudu değişmeye devam eder ve bu nedenle annenin hala bazı rahatsızlıkları olabilir.  Anne vücudundaki değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi semptomların azaltılması
 • Meme hassasiyetinde azalma
 • Daha iyi ve daha enerjik hissetmek
 • Kan basıncı düşer
 • Burun kanaması
 • Rahmin büyümesi ve bacak damarlarına ve kasıklara baskı yapması nedeniyle kasık ve bacaklarda ağrı
 • Hazımsızlık ve gaz problemleri
 • Karın kaslarında ağrı
 • Vajinal akıntı
 • Ruh halindeki inişler ve çıkışlar
 • Daha hızlı nefes alma ve nefes darlığı

 14 haftalık hamilelikte göbek ne kadar büyük?

 14. haftada anne karnı önceki haftalara göre daha belirgin olsa da dışarıdan fark edilecek kadar büyümemiş olabilir.  Bebeğin anne karnındaki boyutu henüz rahim ve karın bölgesini tanımlayacak kadar büyük değildir.  14. haftada anne pantolonunun ve elbiselerinin bazılarının dar olduğunu fark edebilir.  Bunun nedeni ise bebeğin anne karnında büyümesi ve aynı zamanda annenin kilo almasıdır.

8 haftalık gebelik annede değişiklikler
Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik - Bebek

 14 Haftalık bebek ultrasonda nasıldır?

 14 haftalık bebek ultrasonu, bebeğin biraz büyüdüğünü ancak rahimde hala geniş bir alana sahip olduğunu gösterir.  14 haftalık bir bebek yaklaşık 8-9 cm boyunda ve 43-45 gr ağırlığındadır.  14. haftada bebek kivi boyutuna ulaşmıştır.  14 haftalık bebek, elleri göğsünde ve başı sağa dönük şekilde ayakta duruyor.  Önceki haftalarda küçük bebek şeklini alan bebeğin istemsiz taklitleri bu hafta ultrason görüntüsünde yakalanabiliyor.  Parmakları gelişmiş ve emme refleksi gelişmiş olan bebek, eli ağzına gittiğinde parmağını emer.  Bu pozisyonda ortaya çıkarsa, ultrason görüntülerinde yakalanabilir.

Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik - Bebek

 14 haftalık bebeğe cinsiyet belirlenecek mi?

 Evet 14 haftalık bebeğin cinsiyeti belirleniyor ama bu haftalarda kesin bir sonuç yok, tahminidir.  Bebeğin cinsiyetini belirlemek için gerekli organlar 14. haftada gelişmiştir, ancak ultrason ile kesin olarak belirlemek için henüz erkendir.  Doktorun bebeğin cinsiyetini kesin olarak söyleyebilmesi için 16 haftalıktan daha eski olmaması gerekir.  Erkek bebeklerin cinsiyet ayrımı kız bebeklerden daha erken olabilir.

 14 haftalık bebeğin anne karnındaki durumu nedir?

 Anne karnındaki 1 haftalık bebek artık anne leğen kemiğinden kasık ve karın bölgesine doğru çıkıntı yapmaktadır.  Bebeğin gelişimi devam eder ve artık hemen hemen tüm vücut sistemleri ve organları oluşan işlevlerine başlar ve gelişimlerini sürdürürler.  Kasları, eklemleri, kolları ve bacakları gelişmekte olan bebek anne karnında rahat hareket eder ve hareket eder.  Bebek çoğunlukla anne karnında uyur.

 Hamileliğin 14.haftasında beslenme nasıl olmalı?

 Anne beslenmesi, hamilelik döneminde bebeğin gelişimini ve sağlığını doğrudan etkiler.  Annenin hamilelik döneminde tüketmesi gereken besinler ve uzak durması gereken yiyecek ve içecekler vardır.  Anne hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren alkol tüketimini bırakmalıdır.  Alkolün rahim gelişimine etkisi oldukça olumsuzdur ve az bir miktarı bile bu etkiyi yaratabilir.  Anne alkolün yanı sıra işlenmiş et, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve çiğ et ürünleri gibi besinlerden uzak durmalı ve kafein tüketimini sınırlandırmalıdır.

 Hamilelik sırasında anne dengeli beslenmeli ve her gün öğünlerinde belirli besinlere yer vermelidir.

Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik - Bebek

 Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besin Grupları

 • Protein
 • Kalsiyum
 • Folik asit
 • Ütü
 • Lif
 • Vitaminler gibi besinlerdir.

 14 haftalık bebek kaç yaşındadır?

 Gebeliğin 14. haftası, annenin gebeliğin 4. ayında olduğu anlamına gelir.  Bebek tam 3 ay 8 günlük.  Gebeliğin 14. haftasında, gebeliğin ilk üç aylık dönemi sona erer ve anne ikinci üç aylık dönemde yani ikinci üç aylık dönemdedir.

 14 haftalık bebek gelişimi

 Anne karnındaki bebek hızla büyür ve gelişir.  14 haftalık bebek ortalama 8-9 cm uzunluğa ulaştı ve 43-45 gr ağırlığındaydı.  Bebeğin vücudu ve organları gelişmeye devam eder, kemikleri sertleşir, sertleşen kemiklerin altında işitme kemikçikleri bulunur.  Kulak kemikleri sertleşen bebek, ilerleyen haftalarda duymaya başlayacak.  Bu hafta gövdesi ile başı arasındaki boynu biraz uzayan bebek, önceki haftalara göre daha dik duruyor.  14 haftalık bebeğin anne karnındaki beyin gelişimi de ileri düzeydedir.  Kasların beyinle iletişimini sağlayan bağlantılar ve sinirler artık beyinden kaslara ilk mesajları iletmeye başlamıştır.

 Bebeğin saçları, kirpikleri ve kaşları da 14. haftada gelişmeye başlar ve vücudunu kaplayan lanugo adı verilen tüyler gelişip uzamaya devam eder.  Bu tüyler, bebeğin derisinin altında yağ tabakası oluşmaya başlayana kadar bebeği önümüzdeki haftalarda sıcak tutacaktır.

Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 14. Haftası – 14 Haftalık Gebelik - Bebek

 14 haftalık bebek nasıl?

 14 haftalık bebek anne karnında küçük bir insan formuna ulaşmıştır.  Organların ve beynin gelişimi devam ediyor.  Ultrason görüntüsünde bebek kolları, bacakları, ayakları ve elleri olan küçük bir insan görüntüsü olarak görünür.

 14 haftalık bir bebek ne kadar büyük?

 14. haftada bebek 8-9 cm boyundadır.  Gelişimi ve büyümesi hızlı bir tempoda devam eden bebeğin boyu bu haftada yumruk büyüklüğünde oldu.

 14 haftalık bebeğin kalp atışı nasıldır?

 Bebeğin kalbi ilk haftalarda hala oldukça düzensiz ve yavaş atarken, ilerleyen haftalarda çok hızlı atmaya başlar.  Bu hızlı atımlar 13. haftada yavaşlamaya başlar.  14 haftalık bir bebeğin ortalama kalp atış hızı 120-160 arasıdır.

 14 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi?

 Hayır, 14 hafta bebeğin hareketlerini hissetmek için henüz çok erken.  14 haftalık bebek anne karnında hareket eder.  Bebek kollarını ve bacaklarını hareket ettirir, başparmağını emer ve rahim içinde hareket eder.  Ancak 14. haftada bebek sadece 8-9 inç, kivi büyüklüğündedir.  Bu boyutlar annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için yeterli değildir.  Bebeğin ilk hareketleri 17. hafta civarında hissedilir.

Gebeliğin onbeşinci haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.