Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik

05.12.2022
325
Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

Gebeliğin 8. haftasında hem annede hem de bebekte ne gibi değişiklikler olacağını merak ediyorsanız hemen yazımızı okuyun!

Hamileliğin 8. haftasında bebeğinizin göz kapaklarının bir kısmı gelişmektedir.  Kalbi dakikada 150-170 kez atar.  Bebeğiniz birçok değişiklik yaşarken, bu hafta biraz mide bulantısı bekliyor olabilirsiniz.  Karın bölgenizde bir kalınlaşma gözlemleyebilirsiniz.

ARA REKLAM ALANI

8 haftalık gebelik belirtileri

8. gebelik haftasında görülen tüm gebelik semptomlarının aynı kişide görülmesi beklenmemektedir.  İşte hamileliğin 8. haftasının belirtileri:

 • Ağızda metalik bir tat
 • Hassas göğüsler
 • Sabah bulantısı (mide bulantısı kademeli olarak artabilir ve 9. haftaya kadar sürebilir ve daha sonra azalarak 12. haftada sona erebilir.)
 • Baş ağrısı
 • Değişken ruh hali
 • Değişen zevkler
 • Koku hassasiyeti
 • Beyazımsı vajinal akıntı
 • Vajinal lekelenme
 • Kramplar
 • Ciltte koyulaşma
 • Daha koyu ve parlak saçlar
 • Tokluk hissi

8 haftalık gebelik annede değişiklikler

Hamileliğin 8. haftasında vücudunuz değişmeye devam eder ancak bu değişiklik dışarıdan belli olmayabilir.  Kilonuz çok fazla değişmese bile bel bölgeniz şişmanlayacaktır.  Hamile modasını adım adım takip edebilirsiniz.  Hamileliğinizin başkaları tarafından anlaşılması için hala birkaç haftaya ihtiyacınız var.

Rahmi büyük bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır.  Rahminizin büyümesi nedeniyle geçici karın ağrısı yaşayabilirsiniz.

8 haftalık gebelik annede değişiklikler
Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik - Bebek

 Hamileliğin 8.haftasında beslenme nasıl olmalı?

 • Hamileliğin 8.haftasında karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıklı besinlerden karşılamalısınız.
 • Her gün vitamin ve mineral almalısınız.
 • Bebeğinizin gelişimi için protein alımına dikkat etmelisiniz.  Protein ihtiyacınızı yumurta ve kırmızı et gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.
 • Kalbin gelişimi için demirden zengin besinler yemelisiniz.

8 haftalık hamileyim kese var bebek yok neden?

Bu durumda boş kese gebelik olasılığı sorgulanabilir.  Gebelikte boş kese, yumurta ve spermin döllenmesiyle kese oluşur ama bebek oluşmaz.  Detaylı bilgi ve tedavi için doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğin 8 haftalık ultrasonu nasıl görünüyor?

Plasentanız bebeğinizi rahim duvarıyla kaynaştırmak için çalışır.  Bebeğiniz yaklaşık 1.5-2 cm boyundadır.  Ağırlığı ortalama 1 gramdır.

Bebeğin 8 haftalık ultrasonu nasıl görünüyor?
Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik - Bebek

8 haftalık bebeğin kalp atışları nasıl olmalıdır?

Kalp atışı genellikle 5. ve 12. haftalar arasında duyulabilir.  Bu nedenle 8 haftalık bebeğin kalp atışları duyulabilir.  Kalbi dakikada 150-170 kez atar.  Bu hız bir yetişkinin kalp atış hızının iki katıdır.

8 haftalık bebeğin kalp atışlarını duyamıyorsanız ne yapmalısınız?

8 haftalık bir bebek kalp atışı genellikle duyulur, ancak duyulmuyorsa birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz.  Hamilelik ilerledikçe haftalar içinde kalp atışları da ilerliyorsa bebeğin anne karnında öldüğü varsayılır.  Detaylı bilgi için doktorunuzdan randevu almanız gerekmektedir.

8 haftalık hamilelik kaç aydır?

8 haftalık hamilelik kaç aydır sorusu uzmanlara en sık sorulan sorulardan biridir.  8 haftalık gebelik 2 aylık gebeliktir.

8 haftalık bebek gelişimi

Bebeğinizin şekli çok değişmeye başlayacak.  Ellerini, ayaklarını ve parmaklarını oynatabilir.  Bacaklarından daha büyük olan kolları büyümeye devam ediyor.  Vücudunun üst kısmı alt kısmına göre daha hızlı büyüdüğü için kolları bacaklarından daha uzundur.  Ultrasonda farklı hareketler gözlemleyebilirsiniz.  Başı eğrilmeye başlıyor ama dizleri, ayak bilekleri ve ayak parmakları hâlâ şekillenmemiş.

8 haftalık bir bebeğe ne dersiniz?

8 haftalık bebek hala embriyo halindedir, ancak embriyodan fetüse geçişi tamamlamanın neredeyse zamanı gelmiştir.  8 haftalık hamileyken kafası vücudundan daha büyük görünür.  Sinir hücrelerinin gelişimi hızlı bir şekilde ilerler.  Endokrin sistem, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve solunum sistemi de 8. haftada gelişir.  Kemikler ve kıkırdak oluşmaya başlar.  Parmaklar ve ayak parmakları ağa bağlıdır.

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz, ancak 8 haftalık hamileliği öğrenmek için çok erken.

8 haftalık bebek kaç mm?

8 haftalık bir bebek ortalama 15-20 mm boyundadır.

8 haftalık bebek kaç mm?
Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik - Bebek

8 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi?

Evet 8 haftalık bebek anne karnında hareket ediyor ama anne adayı bunu henüz algılayamıyor.  Ultrasonda bebeğinizin hareket ettiğini görebilirsiniz.  Bebeğiniz ultrasonda C şeklinde görünüyor.

İkizler 8 haftalık hamilelikte kendini gösterir mi?

Evet, ikiz gebelik hamileliğin 8. haftasında tamamlanır.  Ultrasonda duyulan iki kalp atışı, ikizlere hamile olduğunuzu gösterir.  Şimdi tek yumurta ikizleri mi yoksa çift yumurta ikizleri mi diye merak ediyor olabilirsiniz.  Bunu öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyacın var.  9-14.  Haftalar ve haftalar arasında bebeklerinizin aynı mı yoksa kardeş mi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Gebeliğin dokuzuncu haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.