Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?

07.12.2022
351
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?
REKLAM ALANI

Sabah bulantısı, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve ayak bileklerinin şişmesi gibi hamileliğin tehlikelerine hazırlıklı olmalısınız.  Ancak bu listenin mide kaşıntısını da içerdiğini biliyor muydunuz?  Hamilelik sırasında mide kaşıntısı yaygın olmasına rağmen, anneye veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez.

 Karın bölgesindeki kaşıntı hamilelikte can sıkıcı olabilse de sağlığınıza zararı olmadığı için endişelenmenize gerek yok. Bu kaşıntıya sebep olanı ve kaşıntıyı gidermek için yapılacakları bilmek isteyebilirsiniz.  Aşağıda hamilelik sırasında mide kaşıntısının nedenine bakıyoruz ve iyi gelen bazı geleneksel ilaçlardan bahsediyoruz…

ARA REKLAM ALANI

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

 Evet bu normal.  Vücudunuzun gelişmekte olan fetüsünüze uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve tam da bu yüzden mideniz kaşınıyor.  Bebeğinizle birlikte büyüdükçe göbek bölgenizde cilt gerilmesi veya büyümesi doğal olarak gerçekleşir.  Bu olduğunda, midenizde ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü hissedebilirsiniz.  Kaşıntıya ek olarak, gerilmiş deri ayrıca karın, göğüsler, bacaklar ve kalçalarda kırmızı veya pembe çizgilere (çatlaklara) neden olabilir.

 Öte yandan, hamilelik sırasındaki yüksek hormon seviyeleri, karnınız da dahil olmak üzere vücudunuzun her yerinde kuru cilde yol açabilir.  Bu, kaşıntıyla pul pul dökülen hafif bir kızarıklığın yaygın bir nedenidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur? - Hamilelik

Hamilelikte mide kaşıntısı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte mide kaşıntısının başlıca nedeni hormonların neden olduğu derinin gerilmesi ve cildin kurumasıdır.  Bu faktörlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi pek olası değildir.  Bu nedenle, kaşıntılı karnınız için endişelenmenize gerek yok.  Ancak kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bazı ev ilaçlarını denemek iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur? - Hamilelik

 Hamilelikte kaşıntılı karın kaşıntısına ne iyi gelir?

 Kaşıntılı bir karın, özellikle toplum içindeyken hem rahatsız edici hem de utanç verici olabilir.  Neyse ki, kaşıma dürtüsünü azaltmanın ve rahatlama sağlamanın birkaç yolu var.

 • Kaşıma dürtüsüne karşı koymak zor olsa da kaşımayın çünkü bölgeyi kaşımak o bölgede tahrişe neden olabilir.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici genellikle işe yarar.  Karnınıza nemlendirici krem, doğal özlü losyon veya bebek yağı sürün.
 • Ilık suyla banyo kuru ciltler için çok etkili sonuçlar vermektedir.  Ayrıca E vitamini yağı ile masaj yapmayı da deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunun ılık olmasına ve sıcak olmamasına dikkat edin.  Sıcak su, doğal yağları cildinizden soyar ve kurutur ve kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.
 • Karnınızda egzama varsa ve bu kaşıntınıza neden oluyorsa soğuk kompresler rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymek, giysinizin cildinize sürtünerek tahrişe neden olma olasılığını azalttığı için kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir.  Ayrıca sentetik giysiler yerine pamuklu giysiler tercih etmenizde fayda var.
 • Kaşıntıyı gidermek için ilaçlı kremler veya oral ilaçlar kullanmadan önce daima ebeniz veya doktorunuzla konuşun.
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur? - Hamilelik

 Ne zaman doktora gitmeliyim?

 Karın kaşıntısı hamilelik boyunca ve özellikle karnınızın belirgin şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan sonra normaldir.  Ancak doktorunuzdan randevu almanız gereken durumlar vardır.

 • Vücudumun her yerinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun her yerinde veya bazı kısımlarında ciddi deri döküntüleri var
 • Kaşıntı yaşam kalitemi sınırlayacak kadar şiddetli.
 • Avuç içlerimde ve ayak tabanlarımda döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntım var

 Son olarak, kaşıntıya neden olabilen intrahepatik gebelik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer rahatsızlığı olduğunu bilmek de önemlidir.  Döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı, en yaygın olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere ana belirtidir (kaşıntı gövdeye de yayılabilir).  ICP erken doğum ve diğer problemler riskinizi artırabileceğinden, avuç içlerinizde ve ayak tabanlarınızda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur?
Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne Sebep Olur? - Hamilelik
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.