Yeni Doğan Bebek Enfeksiyon Yoğun Bakım

13.09.2022
389
Yeni Doğan Bebek Enfeksiyon Yoğun Bakım
REKLAM ALANI

Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım durumuyla karşı karşıya ise gerekli birimlerin detaylı bulunduğu bir sağlık kuruluşunda olması çok önemlidir. Çünkü yeni doğmuş bebeklerde enfeksiyon komplikasyonları görülebilir. Görülen komplikasyonlara anında ve doğru müdahale edilmesi bebeğin yaşama şansı ve kalitesi için çok ciddi müdahalelerdir.

Yenidoğan bebeklerde görülen enfeksiyonlar sıklıkla kanda meydana gelir. Enfeksiyon saptandığı anda tedaviye başlanmalıdır. Bebeklerin kanında enfeksiyon olup olmadığı yapılan test sonucunda hemen ortaya çıkar. Testte bulunan CRP değerinin yüksek olarak çıkması enfeksiyon olduğunu garantileyen bir sonuçtur.

ARA REKLAM ALANI

Enfeksiyon belli başlı bakteri ya da virüsler yoluyla ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyon bebek doğduğu sırada ya da doğumunun üstünden günler geçtikten sonra da kendini belli edebilir. Bebek doğduğu andan itibaren havayla teması başlar ve vücudunda bulunan enfeksiyon havada bulunan mikroorganizmalar nedeniyle hızlıca yayılır.

Enfeksiyonla karşılaşılan durumda bebeğin anneyle teması da kesilerek bebek yoğun bakıma alınır.

Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım
Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım

Yeni Doğan Bebeklerde Neden Enfeksiyon Olur?

Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım olayı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Sadece enfeksiyonun derecesine ve sebebine göre bebeğe uygulanacak tedavi ve yoğun bakımda kalacağı süre değişiklik gösterir. Bebeklerin bir enfeksiyona sahip olarak doğmalarının çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında temel olarak bilinenler:

  • Annenin hamilelik sırasında düzenli doktor takiplerini yaptırmaması
  • Erken doğum
  • Bebeğin anne karnında yeteri kadar beslenememesi
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Hastane ortamında gerçekleşmeyen doğumlar
  • Bebeğin içinde bulunduğu sıvıda enfeksiyon bulunması
  • Annenin hamileyken sağlıksız yiyecek içecekler tüketmesi
  • Anne doğum yaparken bebeğin çıkış kanallarında enfeksiyon bulunması gibi sebeplerle bebek vücudunda veya kanında enfeksiyonla doğabilir.

Enfeksiyonun erken fark edilmesi durumunda bebeğin hayati bir riski bulunmaz.

Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım
Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım

Yeni Doğan Bebeklerde Enfeksiyon Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebek enfeksiyon yoğun bakım bebeğin vücudunda iltihap varsa uygulanır. İltihap vücudun farklı bölgelerinde kendini gösterir. Bu da zaman içerisinde enfeksiyona dönüşmüş olur. Fakat yeni doğan bir bebeğin enfeksiyonu direkt olarak kan üzerinde kendini gösterir.

Kanda çıkan enfeksiyona karşı bebeğe çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. İlk uygulanacak tedavi yöntemi için bebeğin kilosuna ve yapılan sağlık testlerinin sonucuna bakılır. Çıkan verilere göre uygun şekilde antibiyotik tedavisine başlanılır. Tedavi tamamen hastanede doktor kontrolü altında gerçekleştirilmelidir. Tedavi sürecinde bebeğe bünyesinin kabul edebileceği kadar sıvı takviyesi yapmak çok önemlidir. Bununla birlikte bebekte oksijen sıkıntısı görülme olasılığı enfeksiyona bağlı olarak çok yüksektir. Oksijen sıkıntısı görülüyorsa oksijen desteği bebeğin solunumu normale dönene kadar alınmalıdır. Tedavi sırasında bebeğin bilinç açıklığı oldukça önemlidir.

Bebek yoğun bakımdan çıkmışsa, dışarda çok steril olacak şekilde korunması gerekmektedir. Bebek tamamen iyileşene kadar bebeğe anneden başka kimde dokunmamalıdır. Anne bebeğiyle teması sırasında ellerinden kıyafetlerine kadar kendisini en ince ayrıntısına kadar temizlemelidir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.