Üçüz Bebek Hakkında Her Şey

04.12.2022
208
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey
REKLAM ALANI

 Üçüzler bebekler hakkında merak ettiğiniz her şeyi Bebekoloji ile öğrenin!

 Her anne adayının kafasında bebeğin gelişimi ve doğumla ilgili birçok soru dönüyor.  Ancak çoğul gebeliklerde ve özellikle üçüz bekleyen ailelerde bu sorular artmaktadır.  Üçüz gebelikler, tekil ve ikiz gebeliklere göre daha az görülür.  Üçüz gebeliklerin normal gebeliklere göre bazı farklılıkları vardır ve gebelik zorlukları daha fazladır.

ARA REKLAM ALANI
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey - Bebek

 Üçüzler nasıl oluşur?

 Birden fazla yumurta döllenip ayrı spermlerle geliştiğinde veya döllenmeden sonra tek bir yumurta bölündüğünde çoğul gebelikler meydana gelir.  Üçüzler bu şekilde üç ayrı yumurtanın anne karnındaki üç sperm hücresi tarafından döllenmesiyle veya döllenmiş iki yumurtadan bir yumurtanın ikiye bölünerek embriyo olarak gelişmeye başlamasıyla oluşur.  Çoğul gebelik olasılığı birkaç faktöre bağlı olarak artar.  Çoğul gebelik olasılığı yüksek olan durumlar;  Anne adayının yaşı 35’in üzerinde, tıbbi yardımla gebelik ve ailede çoğul gebelikler.

 Üçüz gebeliklerde gebelik belirtileri nelerdir?

 Üçüz gebeliklerde anne adayı tekil gebeliklerdeki semptomların aynısını yaşar.  Hamile kadınların genel olarak yaşadığı bu belirtiler;

 • Adet gecikmesi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Sık idrara çıkma
 • Koku hassasiyeti

Arzu gibi değişiklikler olacak.

 Bu belirtilere ek olarak anne adayı üçüz hamile kaldığında vücudunda başka belirtiler de olur.  Üçüz gebeliklerde;

 • Annenin göbeği tek gebeliklere göre daha büyük olacaktır.
 • Anne daha fazla kilo alacaktır.
 • Daha yoğun bir halsizlik ve yorgunluk hissi olacaktır.
 • Annenin idrara çıkma isteği tek gebelikte olduğundan daha sıktır.
 • B-HCG değeri daha yüksek olabilir.
 • Maternal bulantı ve kusma, tekil gebeliklere göre daha yaygın olabilir.
 • Annede anemi görülebilir.

 Tüm bu işaretler üçüzleri gösterse de, bunu tespit etmenin kesin yolu ultrason görüntülemedir.

 Üçüz gebeliklerde gebelik belirtileri nelerdir?
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey - Bebek

 Üçüzler ultrasonda ne zaman görünür?

 Üçüz gebelikte anne karnının hızlı büyümesi, hızlı kilo alımı gibi belirtilerden şüphelenilse de kesin tespit için 6. haftayı beklemek gerekir.  Altıncı haftadan itibaren ultrasonda üçüzler görülebilir.  Ultrason görüntülemede uzman çoğul gebeliği plasentayı ve keseleri inceleyerek anlayacaktır.

 Üçüz gebelik durumunda nelere dikkat edilmelidir?

Her gebelikte olduğu gibi üçüz gebelikte de düzenli olarak doktora gitmek gerekir.  Düzenli doktor kontrolleri, olası sağlık sorunlarında erken teşhis ve müdahaleyi kolaylaştırır.  Ayrıca bebeklerin gelişiminin izlenmesi açısından da oldukça önemlidir.

 • Anne adayı bol su içmeye özen göstermelidir.
 • Üçüz gebeliklerde annenin dinlenmesi tek gebeliklere göre çok daha önemlidir.
 • Anne adayı uyku ritmine dikkat etmelidir.
 • Sağlıklı beslenme anne ve bebek sağlığı için de önemlidir.  Üçüz gebelikte annenin protein ve kalori ihtiyacı daha fazladır bu nedenle anne adayı öğünlerini buna göre tüketmeli ve dengeli beslenmelidir.
 • Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Soda ve kafein tüketimi azaltılmalıdır.
 Üçüz gebelik durumunda nelere dikkat edilmelidir?
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey - Bebek

 Üçüz gebelik riskleri nelerdir?

 Üçüz gebeliklerde riskler tekil ve ikiz gebeliklere göre daha fazladır.  Bu riskler arasında erken doğum ve düşük sayılabilir.  Araştırmalara göre üçüz gebeliklerin %90’ı erken doğumla sonuçlanıyor.  Normal gebeliklerde doğum haftası 37 ile 42. gebelik haftaları arasında iken, üçüz gebeliklerde doğum 37. gebelik haftasından önce yani 33. hafta civarında gerçekleşir.

 Bebeklerin ulaşması gereken kiloya ulaşamaması üçüz sahibi olmanın risklerinden biridir.  Tekil gebeliklerde bebek doğumda yaklaşık 3 kg ağırlığında iken, üçüz gebeliklerde anne karnında üç bebek olduğundan ve bebekler genellikle prematüre doğduklarından bebekler ortalama 1,8 kg olarak doğarlar.  2,5 kilonun altında doğan bebekler hafif bebek olarak kabul edilir.

 Üçüzlerin akciğer, beyin ve bağışıklık sistemi gibi organlarının anne karnında doğumdan önce tam olarak gelişmemiş olma ihtimali vardır.

 Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi riski üçüz gebeliklerde daha yüksektir.  Preeklampsi, yüksek tansiyona ve çeşitli böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir.

 Gestasyonel diyabet, üçüz gebelikleri olan anne adaylarında, tekil gebeliklere göre daha sık görülür.

 Üçüz gebeliklerin plasentanın uterustan erken ayrılmasına neden olma olasılığı, tekil gebeliklere göre daha fazladır.  Bu duruma dekolman plasenta denir ve meydana geldiğinde bebeklerin sezaryen ile alınması gerekir.

 Çoğul gebeliklerle ilişkili diğer bir risk, bir veya daha fazla bebeğin kaybıdır.  Gebeliğin erken dönemlerinde üçüzlerden biri veya her ikisi düşük yapabilir.  Bunun tek göstergesi kanamadır, ancak gözden kaçabilir.  Böyle bir durumda hayatta kalan diğer bebeklerin gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eder.

 Tüm bu riskleri azaltmak için anne adayının doktor kontrollerini aksatmaması, doktor tavsiyelerine uyması, su tüketimine ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekir.

Üçüz ve daha yüksek sayılı gebeliklerdeki riskleri Üçüz Bebek Hakkında Her ŞeyProf. Dr.Aytül Çorbacıoğlu Esmer‘den de mutlaka dinleyin.

 Üçüz gebelikte doğum şekli nasıldır?

 Üçüz gebeliklerde doğum yolu bebeklerin pozisyonu ve pelvisin şekli ile belirlenir ancak üçüz bebeklerin çoğu sezaryen ile doğurtulur.  Sezaryenin olmasının nedeni, bebeklerin doğum sırasında karşılaşabilecekleri olası sorunlara hızlı bir şekilde müdahale etmek ve onları normal bir doğum sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan korumaktır.

 Üçüz doğurmakla ilgili en garip sorulardan biri de üçüzler kaç kilo doğurur?  Üçüzler, her biri ortalama 1,8 kilogram ağırlıkla doğarlar.  Üçüz gebelikler genellikle erken sonlandırılır.

 Üçüz gebelikte doğum şekli nasıldır?
Üçüz Bebek Hakkında Her Şey - Bebek

 Üçüz bebeklerde emzirme nasıldır?

 Üçüz bebekler genellikle hafif doğdukları için anne sütü ile beslenmeleri sağlıklı gelişimlerini desteklemek için çok önemlidir.  Ancak üçüz annelerinin en çok zorlandıkları konulardan biri de emzirmek.  Anneler, zamanla kendileri ve bebekleri için en uygun aranjmanı bulacaklarını unutmamalıdır.  Üçüzler için ilk önce biri sağ diğeri sol meme olan iki bebeği ve üçüncü bebeği her iki memeyi birlikte emzirmek en verimli yöntemdir.

 İki bebeği aynı anda emzirirken kullanılabilecek birkaç tutma tekniği vardır.  Anne kendisi ve bebeği için en uygun pozisyonu bulmaya çalışmalıdır.

 1. Çift Koltukaltı Tutma: Bu yöntemde anne rahat bir pozisyonda oturur ve dizlerine destek olması için bir yastık koyar, ardından iki bebeği sağ kolunun altına, diğerini sol kolunun altına koyarak emzirir ve destek olur. elleriyle kafaları.
 2. Çift Beşik Tutuşu: Bu yöntemde anne rahat bir şekilde oturduktan sonra dizlerinin üzerine bir yastık koyar.  Birini sağ koluyla, diğerini sol koluyla destekleyerek kucağında çapraz şekilde tutan ve her iki bebeğin de ağızları sağ ve sol memede olacak şekilde iki bebeği emziriyor.
 3. Anne ayrıca bir bebeği ön kol sapıyla, diğer bebeği beşik sapıyla tutarken emzirmeyi seçebilir.
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.