Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi?

17.12.2022
753
Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi?
REKLAM ALANI

 Antioksidanlar ve besinler açısından zengin olan yeşil çayın faydalı olduğunu biliyoruz.  Peki emziren bir anne iseniz yeşil çayın kafein içeriği bebeğinizi olumsuz etkileyebilir mi?

 Başlamadan önce birkaç kısa bilgi

 • Emziren annelerin günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmemeleri önerilir.
 • Emziren anneler günlük kafein alımlarını hesaplarken sadece yeşil çayı değil, tüketiyorlarsa siyah çay, kahve, çikolata ve gazlı içecekleri de göz önünde bulundurmalıdır.  Bunların hepsi kafein içerir.
 • 1 fincan yeşil çay yaklaşık 30 mg kafein içerir.
 • Emzirme döneminde günde 1 ila 3 bardak yeşil çay içmek güvenlidir.
 • Annenin aldığı kafeinin sadece %1’i süte geçer.
 • Yeşil çayın anne sütünü azalttığını veya azalttığını kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur.
 • Yeşil çay içmenin birçok faydası vardır.  Aşırıya kaçılmadığı takdirde anneye ve bebeğe zarar vermez.
 • Önerilenden daha fazla kafein almak, bebeklerin uyku sorunlarına, huzursuzluğa veya nadiren ishale neden olabilir.
Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi?
Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi? - Anne

 Emzirirken yeşil çay içmek güvenli midir?

 Evet, içilebilir.  Yeşil çay, hem bebeğin hem de annenin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan B vitaminleri, folik asit (folat), manganez, magnezyum ve diğer antioksidanlar gibi temel besinleri içerir.  Ancak yine de bebeğini emziren annelerin kafein içeriği hakkında bilmesi gereken birkaç detay var.

ARA REKLAM ALANI

 Çayın kahveden daha az kafein içerdiğini ve özellikle yeşil çayın birçok sağlık yararı olduğunu duymuşsunuzdur.  Yani evet, faydalı içeriğine rağmen yeşil çay da kafein içerir.  Ancak, aşırı derecede içmiyorsanız endişelenmenize gerek yok!  Çünkü emziren anneler için üst sınır günlük 300 mg’dır.  Bir bardak yeşil çayın yaklaşık 30 mg kafein içerdiğini düşünürsek günde 1 ila 3 bardak yeşil çay içmenin güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

 Ya daha fazla içersem?

 Uzmanlar bebeklere ve küçük çocuklara kafein tüketmemelerini tavsiye ediyor.  Çünkü küçük çocuklar kafeine karşı daha hassastır ve uyku bozuklukları, huzursuzluk veya sinirlilik gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.  Ama yine de hepsi bu.  Çocuğunuz bir çeşit kafein tüketmiş olsa bile, bunu öğrenmesi veya herhangi bir ciddi sağlık sorunu yaşaması pek olası değildir.

 Öte yandan, insanların vücutları kafeini nasıl tolere ettikleri konusunda farklılık gösterir.  Bu aynı zamanda bebekler için de geçerlidir.  Kafeinli içecekleri tükettikten sonra, ne kadar içtiğinizi ve bebeğinizin durumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını (örn. huzursuzluk, uykusuzluk veya sinirlilik) izlemek iyi bir fikirdir.

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi?
Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi? - Anne

 Yeşil çaya alternatif İçecek nedir?

 Doğum sonrası veya emzirme döneminde günde 1 ila 3 bardak yeşil çay içmek güvenlidir.  Ancak yine de kafein içeriği konusunda endişeleriniz varsa, çeşitli seçeneklere yönelebilirsiniz.  Bu:

 • Papatya çayı
 • zencefil çayı
 • Beyaz çay
 • Karahindiba çayı
 • nane çayı
 • kuşburnu

 Özetle yeşil çay sağlık açısından pek çok faydası olan güzel bir içecektir ve emzirirken tüketilebilir.  İçerdiği kafein az miktarda da olsa anne sütüne geçtiği için güvenli sınırlar içinde tüketmeli ve bebeğinizi nasıl etkilediğini takip etmelisiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.