Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi?

17.12.2022
766
Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi?
REKLAM ALANI

 Doğumdan sonra hormon seviyelerindeki ani değişiklikler ve yeni anne olmanın stresi hakkında biraz gergin hissetmeniz normaldir.  Papatya çayı, emzirirken kendinizi daha iyi hissetmenize, süt üretiminizi artırmanıza ve çeşitli sağlık yararları elde etmenize yardımcı olabilir.  Ancak bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var…

 Emzirirken papatya çayı içmek güvenli midir?

 Evet, içilebilir.  Emziren annelerin papatya çayı içmesi genellikle güvenlidir.  İltihabı önleyici, kaygı önleyici, antidepresan ve laktojenik etkileri nedeniyle emzirirken papatya çayı içmek isteyebilirsiniz.  Bununla birlikte, bu ayartmaların çoğu bilimsel olarak incelenmemiştir.

ARA REKLAM ALANI

 Papatya, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından genellikle gıdalarda baharat, baharat veya tatlandırıcı olarak kullanım için güvenli olarak kabul edilmektedir.  Ancak papatyanın emziren annelerde veya bebeklerde güvenliğine dair veri yoktur, ancak anne sütündeki küçük miktarların bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir.  Ancak yine de emzirirken papatya çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.  Papatya çayının güvenli alım limitleri konusunda da doktorunuz sizi bilgilendirebilir.

Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi?
Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi? - Anne

 Papatya çayı anne sütünü artırır mı?

 Papatyada bulunan flavonoidler, tıbbi özelliklerinin korunmasında önemli bir rol oynar.  Bitki çayı olarak işlendiğinden sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.  Anekdot niteliğindeki kanıtlar, anne sütünün galaktagojenik veya laktojenik olduğunu düşündürür.

 Papatya çayının anne sütü üzerine etkilerinin incelendiği küçük bir çalışmada, emziren bir anne 3 aylık bebeğine günde 1,5 ila 2 litre, üzerine 1,5 litre sıcak su dökülerek yapılan papatya infüzyonunu 1 ila 3 kez içmeye başlamıştır. gram papatya çiçeği.  İnfüzyonu içtikten 4 ila 6 saat sonra göğüslerinde dolgunluk ve hassasiyet fark etti.  Ayrıca papatya çayı içmeden önce 60 ml süt sağarken, papatya çayı içtikten sonra 90 ml süt sağabildi.

 Emzirme döneminde papatya çayının olası faydaları

 Papatya çayının faydalarına dair birçok bilimsel çalışma olmasına rağmen emzirme dönemindeki etkilerini destekleyen yeterli kanıt yoktur.  Ancak papatya içeriğine ve kullanıcı deneyimine göre emzirme döneminde (emzirme) papatyanın çeşitli faydalar sağlayabileceğine inanılmaktadır.

 İyi bir gece uykusu

 Birçok yeni annenin doğum ve emzirme dönemindeki ortak şikayeti strese bağlı uykusuzluk ve sık emzirmedir.  Randomize bir çalışmada, papatya çayının doğum sonrası kadınlarda depresyonu azalttığı ve uyku kalitesini iyileştirdiği bulunmuştur.

 Artan bağışıklık

 Bebeğinizi emzirirken isteyeceğiniz son şey grip ve soğuk algınlığı gibi viral rahatsızlıklardır.  Çünkü grip olduğunuzda bebeğinizi emzirmenizde bir sakınca yokken, hasta olduğunuzda emzirmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir.  Neyse ki, bir bardak papatya çayı tüm bunları engelleyebilir.  Klinik çalışmalarla desteklenmese de, bazı bitki uzmanları papatya çayının bağışıklığı artırabileceğini ve soğuk algınlığı ile ilişkili enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

 Artan süt üretimi

 Birkaç küçük araştırma, papatya çayının anne sütünü artırdığını gösteriyor.  Sonuçları görmek için günde 1 veya 2 bardak papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz.  Ancak emzirme döneminde anne sütünün arttığını ve bol su içmeniz gerektiğini unutmamak önemlidir.

Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi?
Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi? - Anne

 Sindirim sistemine yardımcı olun

 Papatya çayı, mide ve bağırsak spazmlarının tedavisinde etkili olan güçlü antispazmodik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.  Bağırsaktaki gaz ve şişkinliğe de iyi gelir.  Aslında, papatya çayı nesiller boyunca sindirim sorunları için geleneksel bir tedavi olarak kullanılmıştır.

 Daha iyi genel sağlık

 Günde 1 ila 2 bardak papatya çayı içerek genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.  Araştırmalar, papatya çayının antidiyabetik ve kalp koruyucu etkisini göstermektedir.  Kas gevşetici özelliği de bulunduğundan rahim kaslarını gevşeterek adet sancılarını azaltır.  Ayrıca baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir, kan şekeri seviyenizin korunmasına yardımcı olur ve kanser önleyici özelliklere sahiptir.

 Nelere dikkat etmeliyim?

 Doğum sonrası kadınlar veya emziren anneler için ölçülü olarak papatya çayı içmek genellikle güvenli kabul edilir.  Bununla birlikte, birkaç ayrıntıyı dikkate almak yararlı olabilir.

 Papatya çayını ilk defa içiyorsanız yan etkilerine dikkat edin.  Tipik yan etkiler mide bulantısı, baş dönmesi ve karın ağrısıdır.  Bunlardan herhangi birine rastlarsanız papatya çayına veda edin.

 Hazır papatya çayı kullanıyorsanız paket üzerindeki demleme talimatına uyunuz.  Çayınızı çok güçlü veya çok konsantre yapmak mide bulantısına veya kusmaya neden olabilir.

 Kullandığınız herhangi bir reçeteli ilacınız varsa, papatya ile etkileşime girip girmediğini öğrenmek için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

 Kanarya otu ve krizantem gibi diğer bitkilere alerjiniz var mı?  Cevabınız evet ise papatya çayı konusunda dikkatli olmanızda fayda var.  Çünkü bu bitkilere duyarlı olan herkesin papatya alerjisi olma olasılığı daha yüksektir.  Hırıltı, kusma, kramplar, ishal ve kızarıklık gibi alerji semptomları geliştirirseniz papatya çayı tüketmeyi bırakın.

 Çözüm

 Papatya çayının emzirme döneminde faydalı olabileceği iyi bilinmektedir, ancak bunu bilimsel olarak desteklemek için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.  Bununla birlikte, inkar edilemez bir şekilde, sindirimi, bağışıklık sistemini ve uykuyu iyileştirerek genel sağlığa fayda sağlayabilen iyi bir antioksidan ve anti-enflamatuar ajan kaynağıdır.  Yani Asteraceae (papatya) familyasındaki bitkilere karşı aşırı duyarlılığınız yoksa günde 1-2 bardak papatya çayı içerek tadını çıkarabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.