Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?

17.12.2022
1.002
Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?
REKLAM ALANI

Botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara bal verilmemesi gerektiğini duymuşsunuzdur.  Bu doğru bir bilgi ama aynı şey emziren anneler için geçerli değil.  Botulizm bakterileri anne sütüne geçemediği için emzirirken bal tüketmek güvenlidir.

Antioksidanlar, antibakteriyel proteinler ve enzimler bakımından yüksek olan bal, insanlığın en eski tatlandırıcılarından biridir.  Aslında, bazı bakteri türlerini öldürmede o kadar etkilidir ki, tarih boyunca yanıklar ve ülserlerle ilişkili enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmıştır.  Çünkü bal, iyileşme sürecini hızlandıran çeşitli biyoaktivitelere sahip doğal bir etken maddedir.

ARA REKLAM ALANI

 Öte yandan uzmanlar Clostridium botulinum bakterisinin neden olduğu botulizm riski nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.  Şimdi asıl soru şu: Emziren anneler bal yediklerinde botulinum bakterileri süt yoluyla bebeklerine geçebilir mi?  Kısa cevap hayır!  Botulizm bakterileri anne sütüne geçmez.  Doğum sonrası dönemde ve emzirme döneminde bal yemek güvenlidir.

Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?
Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi? - Anne

 Emzirirken bal yiyebilir miyim?

 Evet yenir.  Emziren annelerin elenmiş veya taranmış bal yemeleri kesinlikle güvenlidir.  Ancak annenin emzirirken yedikleri süte geçtiği ve balın çocuklarda botulizm riski oluşturduğu düşünülürse nasıl güvenle tüketilebilir?

Cevap basit: Bebeklerin midelerinde botulizme neden olabilecek bakterileri öldürmeye yetecek kadar asit yoktur.  Ancak annelerde mikropları öldüren mide asidi vardır, kontamine bal yemiş olsalar bile.  Bu nedenle botulizm bakterilerinin anne sütü yoluyla bebeğe bulaşma riski yoktur.

Bal Yemek Süt Yapar mı?

 Balın galaktagojenik veya laktojenik olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.  Ancak bu, emzirirken bal yemenin başka yararları olmadığı anlamına gelmez.  Emziren anneler, balın bir antioksidan görevi görmesi ve doğal olarak oluşan bir tatlandırıcı olması da dahil olmak üzere genel faydalarından yararlanabilirler.

 “Anne sütünü arttırmanın en iyi yolu emzirmeye devam etmektir.  Bebeğiniz emzirirken sütünüzün arttığını unutmayın ve bol su içmeyi unutmayın.

 Soğuk algınlığı ve öksürük semptomları için doğal bir çare olan bal, emziren anneler için de harika bir seçenektir.  Aynı zamanda doğal bir öksürük kesicidir.  Bu özelliği sayesinde emziren annelerin soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlar yerine bal tüketmeleri daha güvenli olabilir.

Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?
Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi? - Anne

 Veya hamilelik sırasında?

 Merak ediyorsan (bu süreci atlatmış olsan da) hamilelikte bile ölçülü bal yenebilir.  Uzmanlar, günde 3 yemek kaşığını geçmemek kaydıyla hamile kadınların güvenle bal yiyebileceğini söylüyor.  Bakınız: Hamilelikte bal yenir mi?

 Aslında, kahvaltıya veya sıcak içeceklerinize az miktarda bal karıştırmak, öksürük, soğuk algınlığı semptomları, mide rahatsızlığı, iyi bir gece uykusu alma ve bağışıklığı artırma gibi çok sayıda fayda sağlayabilir.

Bal hakkında birkaç şaşırtıcı gerçek

 Bal, insanlar tarafından kullanılan en eski tatlandırıcıdır.  2015 yılında yapılan bir arkeolojik kazı, eski bir Mısır mezarında 3.000 yıllık bal küpleri buldu ve bal bozulmamış olarak bulundu.

 Doğru şekilde saklandığında balın son kullanma tarihi geçmez.  Aslında bal, son kullanma tarihi olmayan nadir besinlerden biridir.

 Balın kristalleşmesi (dondurulması) onun sahte olduğu anlamına gelmez.  Buna karşılık şeker şurubu ilave edilen ballar daha sonra kristalleşir.

 Bal genel sağlığa katkılarının yanı sıra cilt için de faydalıdır.  Hem kuru hem de yağlı ciltler için faydalı olan 300’e yakın farklı bileşik içerir.  En iyi bilinenlerden bazıları B vitamini, kalsiyum, çinko, potasyum ve demirdir.  Bal ayrıca antioksidanlar açısından yüksektir, antibakteriyeldir ve cildinizi aydınlatmaya ve güzelleştirmeye yardımcı olan enzim aktivitesine sahiptir.

 Çözüm

Emzirirken, ne yediğinize ve almaya karar verdiğiniz ilaçlara dikkat etmelisiniz.  İyi haber şu ki, bal için endişelenecek bir şey yok.  O yüzden sıcak içeceğinize ya da kahvaltınıza bal eklemenin keyfinden vazgeçmeyin.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.