Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

30.08.2022
435
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
REKLAM ALANI

Bebeklerde burun tıkanıklığı sıklıkla karşımıza çıkan bir problem olmaktadır. Bu durumlarda annenin ne yapacağını bilmemesi durumu daha da karmaşık hale getirmektedir.  Burun akıntısı dönemlerinde oldukça huzursuz ve mutsuz olan bebekler, anneleri çeşitli arayışlara yönlendirmektedir. Evde yapılan çeşitli yöntemlerden uzman yöntemlere kadar birçok farklı şey denenmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı
Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur

Bebeklerde burun tıkanıklığı, burnun ve genzin içerisindeki gelişme durumuna bağlı olması sebepler arasında yerini alır. Diğer bir sebebi ise sinüzit olmaktadır. Sinüzit ciddi bir rahatsızlık olup hemen bir tedavi süreci izlenmelidir. Alanında uzman doktorlar tarafından muayene edilip uygun bir tedavi yolu seçilmelidir. Tek taraflı burun tıkanmalarında ise bebeğin burnuna bir cisim soktuğundan şüphelenilmelidir. Bu yönde incelemeler yapılarak tıkanıklık sorunu çözülmelidir.

ARA REKLAM ALANI
Bebeklerde burun tıkanıklığı
Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Öncelikle bebekte burun tıkanıklığına sebep olan faktör belirlenmelidir.

  • Bunun için ilk olarak çocuk doktoru gözetimi çok önemlidir. Genizlerinin dolu olup olmadığı yapılan muayene sonrası ortaya çıkacaktır. Bu süreçte doktor, bebeğinizin durumuna göre bir yol izlemeyi önerecektir.
  • Genelde tedavi sürecinde bebek için burun açıcı spreyler verilmektedir. Ancak bu tarz ilaçlar bebeklerin yaşı için çok uygun olmamaktadır. Bu durumda bebeğinizin burnunu fizyolojik serumlar ile açmanız mümkündür. İhtiyacınız olan fizyolojik serum ve burun aspiratörüdür. Bebeğinizin burnuna biraz fizyolojik serumdan sıkıp hemen aspiratör ile çekebilirsiniz. Böylece içeriye gönderilen sıvı burnun içini yumuşatır ve rahat nefes almasını sağlar.
  • Bebekler için özel olarak doğal bileşen ve formüller ile üretilen göğüs balsamları burun tıkanıkları için kullanılmaktadır. Eğer tıkanıklığın boyutu çok ciddi değilse bu aşamada yardımcı olabilir.
  • Oda nemlendiriciler de bebeklerde burun tıkanıklığı nedenlerinin önüne geçmektedir. Odaya bırakılan bir suyun içine damlatılarak kullanılır. Böylece ortamın havasını nemlendirerek bebeğinizin rahat nefes almasını sağlar.
  • Son zamanların gözdesi buhar makineleri de bebekli evlerin vazgeçilmesi olmaktadır. Ortamdaki nem dengesini ayarlayan makineler, bebeklerde burun tıkanıklığının önüne geçmektedir.

Evde yapılan bu tarz yöntemlere rağmen eğer bebeğinizin burun tıkanıklığı geçmiyorsa alanında uzman bir doktor ile cerrahi müdahale gerekebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı
Bebeklerde burun tıkanıklığı
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.