Hamileliğin 3. Haftası – 3 Haftalık Gebelik

04.12.2022
277
Hamileliğin 3. Haftası – 3 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

 3. hafta gebelik belirtileri nelerdir ve 3. gebelik haftasında neler olur diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

Hamileliğin 3. haftasında bebeğiniz toplu iğne başı büyüklüğündedir.  3. haftada hamilelik belirtilerinin bir kısmını görebilirsiniz.  Vajinal akıntı veya testin sizi hamile olarak belirleyip belirlemeyeceği hakkında sorularınız olabilir.  Negatif idrar testinizin sonucu hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.  Bu haftaki bilginizi genişletmek ve bazı sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki makaleyi okumalısınız.  Bu yazımızda bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi almak ve sağlıklı gelişimini desteklemek için neleri tüketmeniz gerektiği anlatılmaktadır.

ARA REKLAM ALANI

 3 Haftalık hamilelik belirtileri

 3. Hafta, hamileliğin klasik belirtilerinin ortaya çıktığı hafta olarak bilinir.  Gebeliğin 3. haftasının en sık görülen belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Hafif mide bulantısı
 • Kusma
 • Zayıflık
 • Arzu
 • Sık idrara çıkma
 • Koku hassasiyeti
 • Karın krampları
 • Aşırı uyku hali
 • İğrenme
 • Ağızda metalik tat
 • Baş dönmesi
 • Ruh hali

 Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri adet gecikmesidir.  3. haftada evde yapacağınız test ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.  Pozitif bir test hamile olduğunuzu gösterirken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir.  Test etmek için henüz çok erken.  Adet gecikmesinden bir hafta sonra yapılması gereken testlerin sonuçları daha sağlıklıdır.  Bir haftadan fazla adet görmezseniz ve gebelik testi sonucu negatif çıkarsa, bir doğum kontrol uzmanına danışabilirsiniz.

3 Haftalık Gebelik
 3 Haftalık hamilelik belirtileri

3 Haftalık hamileyim, bebeğim ultrason da gözükür mü?

 3 haftalık bebek ultrason görüntüleri çok net değil.  Bebeğiniz ultrasonda görünmeyecek, ancak yuvarlak görünecektir.  Bebeğiniz toplu iğne başı büyüklüğündedir.  Kilosu ve boyu hakkında konuşmak için henüz erken.

3 Haftalık gebelik nasıl anlaşılır?

 3 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır sorusu birçok aile için ortaya çıkar.  Hamileliğin 3. haftasını anlamanıza yardımcı olacak bilgiler aşağıdadır:

 • Kan testi,
 • Hamile olup olmadığınızı belirlemek için idrar testi kullanabilirsiniz.

3 Haftalık hamilelik idrar testinde belli oluyor mu?

 Evet, hamileliğin 3. haftası idrar testinde belli oluyor ama negatif sonuç almanız hamile olmadığınız anlamına gelmeyebilir.  Nihai sonuç için bir jinekoloğa görünmelisiniz.

3 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 3.haftası ultrasonda görünür mü?

Hamileliğin 3.haftası ultrasonda görünür mü?

 Hayır, bebeğiniz ultrasonda görünmez.  Bebeğinizi ultrasonda görmek için hala birkaç haftaya ihtiyacınız var.

3 Haftalık gebelik kan testinde çıkar mı?

 Evet 3 haftalık gebelik kan testi ve idrar testinde görüntülenmektedir.  Uzman tarafından yapılan kan testi net sonuç verirken idrar testi net sonuç vermeyebilir.  İdrar testi sonucunuz negatifse hala hamile olabilirsiniz.  Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Gebeliğin 3. haftasında beta hcg seviyesi ne kadar yüksek olmalıdır?

 Gebeliğin 3. haftasında beta-hcg değeri 1000-5000 mIU/ml aralığında olmalıdır.

Hamileliğin 3.haftasında kanama

 Döllenmiş yumurta kendisini rahme yerleştirirken kılcal damarlarda kanama meydana gelebilir.  Buna yerleşme kanaması denir.  Cinsel ilişki de kanamaya neden olabilir.  Yorucu ve ağır egzersiz yapıyorsanız, kanamaya neden olabilir.  Eğer kanamanız varsa sebepleri bunlar olabilir ama mutlaka bir doktora danışmalısınız.

3 Haftalık Gebelik
3 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 3. haftasında akıntı

 Hamilelik belirtileri artan vajinal akıntıyı içerir.  Genellikle bu vajinal akıntı; Beyaz, kokusuz ve akıcıdır.  Miktarı ve yapısı kişiden kişiye değişebilir.  Bununla birlikte, bazı akımlar sorunların bir göstergesi olabilir.  Bunu yapmak için bir jinekologdan randevu almalısınız.

Hamileliğin 3. haftasında bebek gelişimi

 Gebeliğin üçüncü haftasında yumurta hücresi ve sperm hücresi döllenir ve embriyoyu oluşturur.  Toplu iğne başı büyüklüğünde bir bebeğiniz daha var.

 Hamilelikte yediğiniz besinler bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.  Bu sebeple yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.  Kalsiyum ihtiyacınızı besinlerden karşılayabilirsiniz.  Bu sayede bebeğinizin kemik gelişimini desteklersiniz.  Folik asit ihtiyacınız olduğu için mutlaka almalısınız.  Demire ihtiyacınız olduğunu da unutmamalısınız.  Tüm bu ihtiyaçları karşılayarak kan üretiminizi arttırır ve bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunursunuz.

Gebeliğin dördüncü haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.