Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür?

13.12.2022
546
Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür?
REKLAM ALANI

 Hele ilk çocuğuna hamile bir anne iseniz, müjdeyi aldığınız andan itibaren, sahte doğum da dahil olmak üzere sürece dair onlarca soruyla boğuşuyor olmanız çok normal.  Yanlış kasılmalar, “yanlış alarm” başlatabilen yanlış gebelik kasılmalarıdır.  Neyse ki, gerçek bir doğum sancısı ile sahte bir doğum sancısını ayırt etmenize yardımcı olabilecek belirgin farklılıklar vardır.

 Hiç elma yememiş birine elmanın tadını nasıl tarif edersiniz?  Kasılmalar başka hiçbir şeye benzemediği için onları daha önce hiç yaşamamış birine tarif etmek zordur.  İlk bebeğinize hamileyken, doğumun sizin için normal olup olmadığını belirlemek son derece zor olabilir.  Bununla birlikte, gerçek bir doğum sancısı ile bir “yalancı” arasında ayrım yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç fark vardır.  Aşağıda sahte çalışmanın (Braxton Hicks) ne olduğunu ve gerçek çalışmadan nasıl farklı olduğunu açıklamaya çalışıyoruz.

ARA REKLAM ALANI

 Braxton Hicks kasılmasını anlamak

 Halk arasında yalancı doğum olarak bilinen doğumun tıbbi adı, Braxton Hicks ağrısı veya kasılmasıdır.  Braxton Hicks kasılmaları ikinci trimester kadar erken ortaya çıkabilse de, en sık üçüncü trimesterde ortaya çıkar.  Bunlar “kazara” kasılmalar değil, vücudun rahim ağzını yumuşatıp incelterek doğuma nasıl hazırladığıdır.  Şiddetleri tamamen ağrısız bir kasılmadan nefesinizi kesebilecek bir sarsıntıya kadar değişebilir ve büyük gün yaklaştıkça sıklıkları da artabilir.  Bu nedenle yanlış bir alarmla hastaneye gidebilir ve sahte acıyı gerçekmiş gibi hissedebilirsiniz.  Ama sahte doğum tam olarak neye benziyor?

 Braxton Hicks kasılmaları ortalama 30 ila 60 saniye sürer.  Nadiren iki dakika veya daha fazla sürebilir.  Sıklık ve yoğunluk bakımından düzensiz olmaları nedeniyle gerçek doğumdan farklıdırlar.  Braxton Hicks kasılmaları ağrılı olmaktan çok rahatsız edicidir.  Birçok hamile kadın, düşük yapmanın verdiği rahatsızlığı adet sancılarına benzeterek tarif etmeye çalışır.

Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür?
Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür? - Hamilelik

 Sahte sancı ile gerçek  sancı arasındaki farklar

 Yalancı doğum ve gerçek doğumun belirtileri benzer olsa da genellikle bazı önemli farklılıklar vardır.  Bu farkı açıklamak için, yanlış kasılmalar ve gerçek ağrı ile yaşayabileceğiniz belirtilerden bahsedelim.

Sahte Sancı;

 • Kasılmalar düzenli değil, ritmik değil
 • Kaç gün süreceğinden veya ne zaman başlayacağından emin değilim (düzensiz)
 • Yürürken, dinlenirken veya pozisyon değiştirdikten sonra kesikler
 • Genellikle hafif ilerler, şiddetli olmaz veya şiddetli başlar ve sonra düzelir.
 • Yavaş yavaş azalma ve kendi kendine kaybolma eğilimi gösterir.
 • Genellikle sadece ön tarafta hissedilir
 • Bazı kadınlar gerçek acıyı deneyimlese de, sahte ağrı durumu genellikle ağrıdan çok rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir.
 • Anne adayının veya bebeğin aşırı hareketliliği veya rahim üzerindeki aşırı baskı (dolu mesane veya cinsel ilişki nedeniyle) yalancı doğumu tetikleyebilir.
Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür?
Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır, nasıl görünür? - Hamilelik

Gerçek Sancı;

 • Braxton-Hicks (sözde) kasılmalarının aksine, gerçek doğum ritmiktir
 • Bir kez başladıktan sonra artan sıklık ve yoğunlukla devam eder (yoğunluk artışı)
 • Özellikle ağrı devam ederse, rahatsızlıktan çok ağrı yaşar.
 • Hareket ettiğinizde, pozisyon değiştirdiğinizde veya yattığınızda gerçek ağrı durmuyor
 • Genellikle arkadan başlar ve dalga benzeri bir hareketle ileri doğru hareket eder.

Bunların dışında doğum başlamadan önce bazı önemli uyarı işaretleri olabilir.  Doğum suyu, acil idrara çıkma, mukoza tıkacı akıntısı veya kahverengi, pembe veya kırmızımsı vajinal akıntı, mide rahatsızlığı, ishal veya kan basıncında hafif bir artış yaşayabilirsiniz.

 Doğum tarihiniz yaklaştıysa ve kasılmanın ne olduğundan emin değilseniz veya aşırı kanama, kramp, ağrı, sıvı tutulması veya azalmış cenin hareketi varsa doktorunuzu arayın veya en yakın acil servise gidin.  Hiçbir şey olmasa bile, olası erken doğum veya diğer komplikasyonlara karşı güvenli tarafta kalmak için kontrol ettirmek en iyisidir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.