Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi?

13.12.2022
479
Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi?
REKLAM ALANI

 Yediğiniz besinlerin bebeğinize süt yoluyla geçeceğini biliyorsunuz ve ekşi bir meyve olan üzümün bebeğiniz için sorun yaratıp yaratmayacağını merak ediyorsunuz.  Kısa cevap: Az miktarda ve ölçülü olarak yenen üzüm emziren anneler için güvenlidir ve emzirilen bebekler için faydalıdır.

 Emzirme (emzirme) döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de küçüğün sağlığına odaklanılması ve damak tadının ikinci plana atılması oldukça normaldir.  Çünkü bebeğiniz de sütünüzle birlikte aldığınız her şeyden faydalanır.  Sağlıklı beslenmeniz sütünüzün kalitesini yükselterek hem bebeğinizin gelişimini destekleyecek hem de kendinizi daha zinde ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.  Ama üzüm oraya mı ait?

ARA REKLAM ALANI

 Emzirirken üzüm yenir mi?

 Bildiğiniz gibi yedikleriniz ve içtikleriniz sütünüzden bebeğinize geçiyor.  Bu bir bakıma aynı yiyecekleri yediğiniz anlamına gelir.  Bu nedenle bebeğinizi emzirirken sağlıklı ve dengeli beslenmeniz son derece önemlidir.

 Üzüm, annelerin ve küçük bebeklerin ihtiyaç duyduğu birçok önemli besini içerir.  B, C ve K vitaminleri, folik asit, antioksidanlar, lif, organik asitler ve pektin bunlardan bazılarıdır.  Ayrıca kan basıncını ve sindirimi düzenlemek gibi çeşitli sağlık yararları vardır.  Yani evet, emzirirken üzüm yemek güvenli ve faydalıdır.  Emzirme döneminde uygun miktarda olmak kaydıyla sarı veya siyah üzüm yemekte bir sakınca yoktur.

Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi?
Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi? - Anne

 Emziren anneler üzüm tüketirken nelere dikkat etmelidir?

 Bebeklerini emziren annelerin üzüm yemesi güvenli olsa da dikkat etmeniz gereken birkaç detay var.  Bu özellikle bebeğinizin gazı varsa önemlidir.

  • Üzüm yetişkinlerde şişkinliğe neden olan bir meyvedir.  Yediğiniz besinler sütünüze geçtiği için bebeğinizde şişkinlik veya mide rahatsızlığı da olabilir.  Ancak küçük bir salkım üzümün ölçülü tüketilmesi ciddi sorunlara yol açmamalıdır.
  • Bebeklerin yaşadığı, genellikle gazın neden olduğu rahatsızlığa kolik denir.  Bebeğiniz kolik ise, üzüm de dahil olmak üzere diğer gaz üreten yiyecekleri sınırlamak iyi bir fikirdir.
  • Bebeğinizin şişkinliği için üzümleri suçlayabilirsiniz ama emin olamazsınız.  Size yol göstermesi açısından birkaç gün üzüm dışında meyve tüketmeyin.  Bebeğinizin kolik sorunu devam ediyorsa ve siz üzüm dışında meyve yemediyseniz olağan şüpheli bellidir.  Ancak, meyve dışında yediğiniz diğer bazı baklagiller ve sebzelerin de şişkinliğe neden olabileceğini unutmayın.
  • Emzirirken üzüm yemenizde bir sakınca yoktur.  Ancak bu, istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez.  Aslında her şeyin fazlası sorunlara neden olabilir ve aynı şey üzüm için de geçerli.  Emziren anneler için salkımları birkaç veya küçük salkımlarla sınırlamak en iyisidir.
  • Besinsel faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için kuru üzüm veya üzüm suyu yerine taze meyveyi tercih edin.  Ancak aşırıya kaçmamak kaydıyla kuru üzüm yemekte veya üzüm kompostosu içmekte sakınca yoktur.

Hamilelik Döneminde?

 Merak ediyorsanız (gerçi o süreci atlatmışsınızdır), hamilelikte üzüm makul ölçülerde yenebilir.  Bakınız: Hamileyken üzüm yemek Ancak siyah veya kırmızı üzüm gibi kara üzümlerde bulunan resveratsol adlı fitoaleksinin yüksek dozları hamile kadınlara zararlı olabilir.  Yüksek şeker içeriği ve resverat sol içeriği nedeniyle, hamilelik sırasında aşırı üzüm tüketiminden kaçınmak en iyisidir.  Ancak az miktarda üzüm yiyen hamile bir kadınsanız, bunun için endişelenmenize gerek yok.

Emzirirken nasıl beslenmeliyim?

 Doğum sonrası veya emziren kadınların çoğu, vücutlarının yeterince süt üretmediğinden şikayet eder ve bunu genellikle belirli yiyecekleri tüketememesine bağlar.  Ancak dünyanın farklı yerlerinde her anne kültüre özgü gıdalarla besleniyor ve süt verme sorunu yaşamıyor.  Daha doğrusu amaç mükemmel bir diyete sahip olmak değil, dengeli beslenmeye odaklanmak olmalıdır.  Ayrıca su içmek süt üretiminin anahtarı olduğundan emziren annelerin bol su içmesi önemlidir.

Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi?
Emziren Anneler Üzüm Yiyebilir mi? - Anne

 Öte yandan, önemli bir uyarı olarak, cıva içeriği yüksek deniz ürünlerinden kaçının ve kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri sınırlayın.  Ayrıca gaz yapan gıdaları tüketirken dikkatli olun.

 Meyveleri, sebzeleri, tahılları ve protein kaynaklarını (et, süt, süt ürünleri, balık, yumurta gibi) ekleyin.  Ayrıca sütü en iyi yapan şeylerden birinin de “su” olduğunu unutmayın.  Kabızlığı önlemek ve süt üretiminizi artırmak için bol su için.  Emzirirken ne yiyip ne yememeniz gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.