Hamile Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme

08.10.2022
440
Hamile Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme
REKLAM ALANI

Hamile kadınların yiyeceklerinin besleyici olması, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeleri ve kendi sağlıklarına kavuşmaları için önemlidir. Hamilelikten önce bile, doğurganlık çağındaki bir kadının hamilelik sorunlarıyla başa çıkabilmesi için doğru yiyecekleri yemesi çok önemlidir.

Hamile kadınların ‘istediğinde yemesi’ gerektiğine dair iyi bilinen bir söz vardır. Bir bakıma doğru ama bu, normal yemek miktarının iki katını yemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Bu doğru bir şey değildir ve obeziteye yol açabilir.

ARA REKLAM ALANI

Hamile kadınlar hem anne hem de çocuğun sağlığını dikkatle izleyen ebelerden, doktorlardan ve sağlık çalışanlarından beslenme önerileri alabilirler. Hamilelik sırasında, bir kadın günün veya gecenin herhangi bir saatinde kendini hasta hissedebilir. Bu durum da iyi yemek yemeyi çok zorlaştırabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında tüm besinler önemlidir.

hamilelikte beslenme
hamilelikte beslenme

Hamile Kadınların Yemesi Gereken 9 Temel Gıda

  • Fetüsün beyin gelişimi ve hücre bölünmesi için uçucu yağlara ihtiyacı vardır.
  • D vitamini eksikliği bebekte düşük doğum ağırlığı ve annede ise kemik erimesine neden olabilir.
  • E vitamini özellikle gebeliğin son 10 haftasında önemlidir. Bebek erken doğarsa, ekstra E vitaminine ihtiyacı olabilir.
  • Hamilelik sırasında, K vitamini eksikliği doğumdan sonraki ilk ayda kanamaya neden olabilir. Bunu önlemek için birçok yenidoğana oral veya enjeksiyon olarak K vitamini verilir.
  • Folik asit, fetüsün beyin ve sinir sisteminin doğru gelişimi için hamilelik sırasında çok önemlidir. Bir kadının hamile kalmadan önce bile diyetinde yeterli miktarda folik asit verilmesi gerekir. Folik asit eksikliği düşük, büyüme geriliği, doğum kusurları veya erken doğuma neden olabilir.
  • Vejetaryen bir kadında B12 vitamini eksik olabilir ve yeterli olduğundan emin olmak için hamilelik sırasında ve emzirme döneminde takviye alması gerekebilir. Fetus, doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca B12 vitamini depolar.
  • Fetüsün, kemiklerin geliştiği gebeliğin son birkaç haftasında daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır. Hamile kadınların diyetlerinde yeterli kalsiyum veya D vitamini yoksa, kemiklerinden kalsiyum kaybedebilir ve bu da kemiklerin ve dişlerin zayıflamasına neden olabilir.
  • Bir kadın hamilelik sırasında yeterli demire sahip olmalıdır. Doğumdan sonraki birkaç ay boyunca vücuda ve büyüyen bebeğe demir sağlamak gerekir. Hem anne sütü hem de inek sütü demir içermediğinden bu depo çok önemlidir. Hamilelik sırasında, kandaki hemoglobin seviyesi her zaman kontrol edilir. 10 mg’dan az ise annede anemi vardır.
  • Kabızlık hamilelik sırasında bir sorun olabilir. Eğer öyleyse, kadınlar diyetlerinde ve egzersizlerinde lif miktarını artırmalıdır.
hamilelikte beslenme
hamilelikte beslenme
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.