Hamileliğin 11. Haftası – 11 Haftalık Gebelik

06.12.2022
367
Hamileliğin 11. Haftası – 11 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

 11. Hafta gebelik belirtileri nelerdir ve 11. Gebelik haftasında neler olur diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

 11. Haftada bebek küçük bir kayısı büyüklüğüne ulaşmış ve hayati fonksiyonlarının çoğu çalışmaya başlamıştır.  Bebek bu hafta nefes alabilir, emebilir, yutkunabilir ve idrar yapabilir.  Bebeğin gelişimi hızla ilerliyor ve anne adayı hamileliğini her geçen gün daha fazla hissediyor.

ARA REKLAM ALANI
Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik - Bebek

 Gebeliğin 11. Haftasında annede yaşanan değişiklikler

 Gebeliğin 11.haftasında annede daha önceki haftalarda görülen,

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler devam eder.

 Herkes için farklı olsa da çoğu hamile kadın 11. Haftadan sonra semptomlarda azalma ve hamileliğe bağlı rahatsızlık yaşar. 11 hafta sonra annenin;

  • Göğüslerinizin büyümesi yavaşlar
  • Rahmin mesane üzerindeki baskısı azaldığında sık idrara çıkma ihtiyacı azalabilir.
  • Rahim büyümesi nedeniyle
  • Anne kas ağrısı yaşayabilir.
  • Annenin karnı az da olsa belirginleşir.

 11 haftalık hamile anne fotoğrafı

 Bebeğin hızlı gelişimi ve değişimleri ile birlikte anne kendi vücudundaki değişimlerin oldukça yavaş olduğunu fark edecektir.  Bu hafta anne karnı önceki haftalara göre biraz daha belirgin olacak ama yine de fark etmesi zor.  Annenin karnının açılması için bebeğin biraz daha büyümesi gerekiyor.  Bebeğin büyüme hızı oldukça hızlı olduğu için anne adayının karnının tok görünmesi için yine de sabırlı olması gerekiyor, kısa süre sonra bebeğini hissetmeye başlayacak.

 11 haftalık bebek ultrason görüntüsü

 11 haftalık anne karnındaki bebek artık ultrasonda küçücük bir bebek gibi görünüyor.  Bebeğin kafası vücudunun diğer bölümleri de geliştiği için daha orantılı görünür ve boyunun uzadığı fark edilir.  11 haftalık gebeliğin ultrason görüntüsünde bebek sırtüstü pozisyonda görünmektedir.

Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik - Bebek

 Bebeğin cinsiyeti 11.haftada belli olur mu?

 Hayır, bebeğin dış üreme organları 11. Gebelik haftasında oluşmaya başlamasına rağmen 11. Gebelik haftasındaki bebeğin cinsiyeti bilinmemektedir.  Ancak bebeğin cinsiyeti kesin olmamakla birlikte 12. Haftadan itibaren tahmin edilebilmektedir.  Ebeveynler, bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek için 20. Haftaya kadar beklemelidir.  Bebeğin cinsiyeti erkek ise bebeğin cinsiyeti kız bebekten daha erken belirlenebilir.

 Gamileliğin 11.haftasında beslenme nasıl olmalı?

 Hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir.  Anne hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenmesine dikkat etmelidir.  Anne adayının dengeli beslenmesi için alkali besin gruplarına öğünlerinde mutlaka yer vermesi gerekir.  Meyve ve sebzeler, tahıllar, et-tavuk-balık ve süt ürünleri temel besin gruplarını oluşturur.  Yenmesi gereken besinlerin yanı sıra annenin yemekten kaçınması gereken besinler de vardır.  Bunlar salam, sucuk, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri, pastörize edilmemiş süt ürünleri ise uzak durulması gereken besinlerdir.  Hamileliğin hiçbir döneminde alkol tüketilmemelidir.  Alkol tüketimi bebeğin gelişimine kalıcı olarak zarar verebilir.

 11 haftalık gebelik kaç aydır?

 11 haftalık hamilelik 2 ay 17 güne eşittir.  Anne adayı hamileliğinin ilk üç aylık döneminin son dönemindedir.  Gebelik 3 aylık dönemlerden oluşan 3 trimestere ayrılır.  11 haftalık hamile anne, hamileliğinin ilk üç ayındadır.

 11 haftalık bebek gelişimi

 10. Haftadan hamileliğin sonuna kadar bebek bir cenindir.  11 haftalık bebek yaklaşık 8 gr ağırlığında ve 4-6 cm boyundadır.  11. Haftada bebeğin organları gelişmeye devam eder.  Bebeğin cildi kalınlaşmaya ve cilt üzerindeki tüyler oluşmaya başlar. 

 11. Haftada bebeğin ses telleri gelişmeye başlar.  Bebeğin göz merceği ve göz kapakları oluşumunu tamamlamış ve bebeğin gözleri kapanmıştır.  11. Haftada bebeğin karnı ve göğsü düzleşmeye başlar.  Son haftalarda çok hızlı atmaya başlayan bebeğin kalbi bu haftadan itibaren yavaşlamaya başladı ve dakikada 160 vuruşun altına inmeye başladı.

Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik - Bebek

 Bebeğin kemikleri sertleşmeye devam ediyor ve artık yüz kemikleri ve çenesi çıkıntılı durumda.

 Kasları ve kemikleri güçlenen bebeğin refleksleri gelişmeye başlar ve rahme basmak gibi dış uyaranlara vücut hareketleriyle tepki verebilir.  Bebek 11. Haftada tekme atmaya başlasa da annenin bu tekmeleri hissetmesi için henüz çok erken.

 11 haftalık bebek amniyotik sıvıyı soluyabilir ve yutabilir.  Bu şekilde doğdu, ihtiyaç duyduğu nefes alma ve yutkunma reflekslerini geliştirmeye başladı.  Bebeğin emme refleksi de gelişmiştir ve bebeğin böbrekleri idrar üreterek çalışmaya başlar.  Bebeğin idrar yapması anneye ve bebeğe zarar vermez.

 11 haftalık bebek nasıl?

 10 haftalık bir fetüs olan bebek, 11 haftalıkken küçük bir kayısı büyüklüğündedir.  Bebeğin görüntüsü artık küçük bir insan şeklindedir.  Son haftalarda orantısız olan baş ve vücut ölçüleri bebeğin vücut gelişimi ile birlikte değişmiştir ve artık kafa ölçüsü vücuda göre çok büyük değildir.  Bebeğin kolları ve bacakları gelişmektedir ve ilerleyen haftalarda parmakları ayrılmaya başlayacaktır.

 11 haftalık bebek kaç cm?

 11 haftalık bir bebeğin boyu ortalama 4 ila 6 cm arasındadır.  Bebek hızlı bir şekilde gelişiyor.  İlerleyen haftalarda bebek hızla büyümeye devam edecek ve bebek 11. Haftanın iki katı uzunluğa ulaşacaktır.

Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik
Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik - Bebek

 11 haftalık bebek kalp atışı ne olmalıdır?

 Bebeğin anne karnındaki kalp atışları önceki haftalarda dakikada 180 vuruştu.  Bu çok hızlı kalp atışları 11. Haftadan itibaren yavaşlamaya başlar.  11 haftalık bebeğin kalp atışı 160 atıma veya altına düşüyor.  Bebeğin kalp atışları ultrasonda duyulabilir.

 11 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi?

 11 haftalık bebeğin kasları ve kemikleri anne karnında hareket edebilecek kadar gelişmiştir.  Bebek anne karnında refleks hareketler yaparak kollarını ve bacaklarını seğirme ve tekme şeklinde hareket ettirir.  Ancak annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için henüz çok erken.  Bebek henüz o kadar büyümedi.

Gebeliğin onikinci haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.