Hamileliğin İlk Haftası 1 Haftalık Gebelik

04.12.2022
304
Hamileliğin İlk Haftası 1 Haftalık Gebelik
REKLAM ALANI

 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır ve hamileliğin ilk belirtileri nelerdir diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!  Bebekoloji sizin  için düzenledi. İyi okumalar!

Hamileliğin ilk haftasında henüz tam olarak hamile değilsiniz.  Gebelik günleri, son adet döneminin ilk gününden itibaren sayılır.  14. günde yumurtlarsın.  Adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak, bu erken veya geç olabilir.  Son birkaç gün içinde doğum kontrolü olmadan seks yaptıysanız, yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde yumurta sperm tarafından döllenir.  Yumurtlamadan yaklaşık 5-6 gün sonra, döllenmiş yumurta rahim duvarına girer.  Evet artık şimdi hamlesiniz!

ARA REKLAM ALANI

 1 Haftalık hamilelik nasıl anlaşılır?

 Birçok kadın hamileliğin ilk belirtilerine şaşırır.  Bu nedenle hamileliğin ilk haftası nasıl anlaşılır sorusu ailelerin sıklıkla merak ettiği konulardan biridir.  Hamilelik belirtilerinin bir kısmı 7 gün içinde görülebilir.  Bu belirtiler arasında adet gecikmesi, sık idrara çıkma, kokulara hassasiyet ve yorgunluk sayılabilir.

Hamileliğin İlk Haftası
Hamileliğin ilk haftasının belirtileri nelerdir?

 Hamileliğin ilk haftasının belirtileri nelerdir?

 Hamileliğin belirtileri ilk hafta her kişiyi farklı şekilde etkileyebilir.  Bazı anne adayları semptomları hemen hissederken, diğerleri çok sonraya kadar hissetmezler.  İşte hissedebileceğiniz hamilelik belirtilerinden bazıları:

 • Vajinal lekelenme
 • Sırt ağrısı ve krampları
 • Şişkinlik
 • Adet gecikmesi
 • Ruh hali
 • Baş ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Mide bulantısı
 • Halsizlik, yorgunluk, uyku ihtiyacı
 • Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler
 • Koku hassasiyeti
 • Ağızda farklı tat

 Hamilelik ilk günden belli olur mu?

 Hayır, hamileliğiniz ilk günden itibaren belli olmaz.  Aşağıda gebelik konusu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız:

 Hamilelik, son adet döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanır.  İlk 2 hafta boyunca vücudunuz yumurtlamaya (yumurtalıklarınızdan birinden bir yumurtanın salınması) hazırlanır.  İşte hamile kalma programınız:

1. Gün: Son adet döneminizin ilk günü

14. Gün: Yumurtlama gerçekleşir.  Adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak yumurtlama daha erken veya daha geç olabilir.

Son birkaç gün içinde kontrasepsiyon olmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz, yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde yumurta sperm tarafından döllenir. Yumurtlamadan yaklaşık 5-6 gün sonra, döllenmiş yumurta rahim duvarına girer. Şimdi hamilesin. Tebrikler 😊

Hamileliğin İlk Haftası
 İlişkiden 7 gün sonra gebelik belli olur mu?

 İlişkiden 7 gün sonra gebelik belli olur mu?

 Hayır, vajinal ultrason ile yapılan bu süreçte herhangi bir belirti görülmez.  Ortalama olarak, gebelik ilişkiden 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Hamileliğin 1.haftasında mide bulantısı olur mu?

 Evet, hamileliğin 1.haftasında mide bulantısı yaşayabilirsiniz.  Hamileliğin ilk haftasında rahim krampları ve hormon seviyelerinizdeki değişiklikler nedeniyle mideniz bulanabilir.

Hamileliğin ilk haftasında ağrı olur mu?

 Evet, hamileliğin ilk haftasında rahim kasılmalarına bağlı olarak ağrı yaşayabilirsiniz.  Bazı kadınlar yumurtlamanın olduğu tarafta da ağrı hissedebilir.  Ayrıca döllenmiş yumurtanın rahme doğru hareketi de ağrıya neden olabilir.

 Gebeliğin ilk haftasında şişkinlik ve gaz olur mu?

 Evet, hamileliğin ilk haftasında şişkinlik ve gaz bir hamilelik problemidir.  Progesteron seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gaz artışı görülür.  Ortaya çıkan gaz şişkinliğe neden olabilir.  Şişkinlikten şikayetçiyseniz, durumu hafifletmek için gaz oluşturan yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.  Nohut, bezelye ve fasulye tüketiminizi doktor kontrolünde sınırlayabilirsiniz.

 Hamileliğin ilk günlerinde sivilce çıkabilir mi?

 Evet, hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler kadın vücudunda birçok farklı durum yaratır.  Hormonlarınızdaki bu değişiklikler nedeniyle sivilce alabilirsiniz, ancak kadınlardaki sivilcelerin tümü hamilelikten kaynaklanmaz.

 İlişkiden 7 gün sonra gebelik belli olur mu?
Gebeliğin ilk haftasında cinsel ilişki mümkün mü?

 Hamileliğin 1. haftasında beta HCG  seviyesi ne kadar yüksek olmalıdır?

 Beta-hcg değeri kadınların hamile olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.  Kişiden kişiye değişmekle birlikte gebeliğin ilk haftasında beta hcg seviyeleri ortalama 5 ile 50 arasında değişmektedir.

Gebeliğin ilk haftasında cinsel ilişki mümkün mü?

 Evet, doktorunuz aksini söylemedikçe gebeliğin ilk haftasında cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur.

 1 Haftalık gebelik kan testinde belli olur mu?

 Evet hamile olup olmadığınızı hamileliğin ilk haftasında yapılacak kan testi ile öğrenebilirsiniz.

 Hamileliğin ilk haftasında bebek gelişimi

 Hamileliğin ilk haftasında bebek henüz şekillenmeye başlamamıştır.  Milyonlarca sperm hücresinden sadece biri büyük yarışı kazanır ve yumurta hücresiyle karşılaşır ama diğerleri hala yarıştadır.  Bu nedenle yumurta, beklenmedik misafirleri dışarıda bırakarak hemen dış zarını kapatır.  Bu bir hamileliğin başlangıcıdır.  Döllenmiş yumurtaya zigot denir.

 Bebeğin sağlıklı gelişmesi için zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit almaya başlayın.

 Gebeliğin ikinci haftası ve sonrası hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.